BitcoinEkonomiHaberler

ABD’den Gelen Ekonomik Veriler Bitcoin ve Kripto Paraları Nasıl Etkiler?

ABD Çalışma Bakanlığı beklenen verileri dün yayınladı. Peki Bitcoin ve kripto paralar bu gelişmeden nasıl etkilenir?

ABD istihdam maliyetleri son 20 yılın en büyük yükselişini gerçekleştirdi ve FED’in ABD’de enflasyonu kontrol altında tutma çalışmalarına ek zorluk getirdi. Açıklanan veriler ile Bitcoin ve kripto paraların nasıl bir bağlantısı var?

İstihdam Maliyet Endeksi Bu Yılın İlk Çeyreğinde Yüzde 1.4 Yükseldi

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından yayınlanan rapora göre, çalışanların maaş ve sosyal haklarını takip eden bir ekonomik gösterge olan istihdam maliyet endeksi (ECI) bu yılın ilk çeyreğinde %1.4 yükseldi.

Bununla birlikte istihdam maliyetleri de geçtiğimiz yıla göre %4.5 yükseldi. Analistler %4.3’lük bir yükseliş bekliyordu.

Bu verilere göre işverenler işçilerine üç ay öncesine göre ortalama olarak %1.4 daha fazla ödeme. yapıyor. Bu da sıkı bir işgücü piyasasına işaret ediyor. Yüksek çalışan maliyetleri, ABD’de halihazırda %8.5 ile son 40 yılın en yüksek seviyesinde enflasyon için alarm sinyali olabilir.

ABD’li yetkililer yüksek enflasyonun tedarik zinciri sorunları ve COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle artan emtia fiyatlarıyla yaşandığını ve kısa bir süre önce buna bir de Ukrayna-Rusya savaşının eklendiğini söyledi.

Bitcoin ve Kripto Para Yatırımcıları ABD’deki Enflasyon Verilerini Takip Ediyor

Bitcoin yatırımcıları ve analistleri ABD’deki enflasyon oranını takip ediyor çünkü bilindiği üzere Bitcoin bazı yatırımcılar tarafından bir enflasyondan koruma aracı olarak kullanılıyor. Buna ek olarak bazı yatırımcılar BTC’yi FED’in para politikası ve döviz borsası piyasalarının performansına göre yükselip düşebilen bir riskli varlık olarak kullanıyor.

ABD’de istihdam piyasası şu anda yaklaşık olarak tam istihdam düzeyinde bulunuyor yani neredeyse çalışmak isteyen herkes iş bulabiliyor. Şubat ayında ABD’de 11.3 milyon iş açığı varken yalnızca 5.4 milyon insan iş arıyordu.

ECI göstergesi mevcut istihdam piyasası hakkında bilgi sahibi olmak için kullanılan bir gösterge olma özelliği taşıyor. Bu gösterge temelde enflasyonu maaşlara göre ölçüyor. Özellikle de FED’in Alan Greenspan döneminde ECI istihdam maliyetleri için en güvenilir ölçü birimiydi.

Ticaret Bakanlığı tarafından Cuma günü yayınlanan bir diğer endeks ise, FED’in enflasyonu izlemek için tercih ettiği ölçü olan Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) fiyat endeksiydi. Enflasyonu daha detaylı bir şekilde takip eden bir gösterge olan PCE, Şubat ayındaki %6.4 değerinin ardından %6.6’ya tırmandı ve son 40 yılın rekorunu tazeledi.

Tüm verilere bakıldığı zaman sınırlı arza sahip olan Bitcoin’in bu durumlardan olumlu etkilenmesi ve piyasanın tekrar yeşillenmesi beklenebilir. Özellikle Bitcoin, küresel sorunlara ilk anda olumsuz tepki verse de ilerleyen süreçlerde ciddi boğa sezonları yaşandığı gözlemlenmişti.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu