AltınAnalizBitcoin

Altın Çakıldı, Bitcoin Fırladı! İşte Short’çuların En Fazla Ters Köşe Olduğu Altcoinler

Kripto para piyasasında son gelişmeler ile birlikte Bitcoin fiyatı ani bir atak yaparken altın fiyatı ise sert düşüş gösterdi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeye başlaması ile diken üstünde olan kripto para piyasasında ilginç bir gelişme yaşandı. Bitcoin fiyatı dakikalar içerisinde 36.000 dolar civarından sıçrama gerçekleştirerek 40.000 dolar bandına dayandı.

Bu yazının yazıldığı anlarda BTC fiyatı 38.454 dolardan işlem görüyor.

Altın Çakıldı, Bitcoin Sıçradı!

Sıçrama, ABD başkanı Joe Biden’ın Rusya’ya uygulanacak olan yaptırımları açıklamasıyla eş zamanlı gerçekleşmiş gibi görünüyor. Bitcoin fiyatının sıçrama yaptığı anlarda, BTC fiyatının tam tersi bir şekilde altın fiyatında ise çok ani bir düşüş gözlendi. Grafikler incelendiğinde altın fiyatındaki düşüş ile Bitcoin fiyatındaki artışın neredeyse simetrik olduğunu görüyoruz.

Altın fiyatıyla Bitcoin fiyatını karşılaştıran fiyat zaman grafiği.

Böylelikle BTC, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gelişmeler sonrası kaybettiği seviyeleri yeniden kazanmış oldu. Bununla birlikte kripto para piyasasında bu tür dalgalanmaların çok fazla olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Bununla birlikte son gelişmeler sonrasında kripto para piyasasında yüklü miktarda short pozisyonu da likidasyona uğradı. Verilere göre son bir saat içerisinde yaklaşık olarak 140 milyon dolarlık pozisyon likide oldu. Likide olan pozisyonların 120 milyon dolarlık kısmı short pozisyonları açanlardı.

Yatırımcıların en fazla likidasyona uğradığı kripto paralar arasında Bitcoin 71.14 milyon dolar ile başı çekti. Bunun ardından ise 35.32 milyon dolar ile dünyanın en büyük altcoini Ethereum geldi.

Son 1 saatte en fazla likidasyona uğrayan altcoinler.

Üçüncü sırayı ise sürpriz bir altcoin aldı. En fazla likidasyona uğranılan üçüncü altcoin 2.08 milyon dolar ile LUNA oldu.

Listede bunun ardından ise sırasıyla Solana, XRP, ADA, MATIC, AVAX, GALA ve SAND geliyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu