BitcoinHaberlerKripto Para

AMB Üyesi Bitcoin Hakkında Konuştu! “Balon Patlamadan…”

Fabio Panetta kripto paralar hakkında konuştu.

Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta bugün Columbia Üniversitesi’nde kripto varlıklar ve Bitcoin hakkında bir konuşma gerçekleştirdi.

Rüya

Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’i oluştururken kurduğu “güvenli para” hayalinin tam bir rüya olduğunu belirterek bunu yıllar önce altına başlayan hücuma benzetti.

“170 yıl önce Amerikalılar altına hücuma ettiler. Açgözlülük ve kanunsuzluk bu toprakları çoğunluğun hayalinin sömürüldüğü Vahşi Batı’ya dönüştürdü.

Bir buçuk yüzyılı hızlı ileri sarmak ve küresel mali krizin ortasında, bankalara karşı artan güvensizlik ve teknolojik yenilikler yeni bir rüyayı doğurdu: devlet kontrolünün ötesinde bir dijital altına hücum.”

Kripto varlıkların vaat ettiklerinin ötesinde istikrarsızlık ve güvensizlik oluşturduğunu belirten Panetta, merkeziyetsizlik hikayesinin de karşılık bulmadığını, bugün El Salvador’da işlemlerin merkezi cüzdanlar üzerinden yapıldığını söyledi.

“Balon Patlamadan…”

Kripto para piyasalarındaki büyümenin tehlikeli olduğunu belirten Panetta, balonun patlamasını beklememeliyiz diyerek şunları söyledi:

“Balonun patlamasını bekleyip, kripto riskinin finansal sistemde ne kadar yaygın hale geldiğini anlayarak aynı hataları tekrarlamamalıyız.

Bazıları daha akıllı olmayı ve zamanında kurtulmayı umabilirken, birçoğu tuzağa düşecek.”

İnsanların dijital para talebine de karşılık verilmesi gerektiğini ifade eden üye, regülasyon çağrısında bulunarak şunları söyledi:

“Kripto varlıklarının yalnızca net, düzenlenmiş sınırlar içinde ve topluma değer katan amaçlar için kullanılmasını sağlamanın zamanı geldi.

Bugün, şu anda kripto varlıklarının yalnızca spekülatif ve yüksek riskli yatırımlar olmadığını, aynı zamanda kamu politikası ve finansal istikrar endişelerini de artırdıklarını tartışacağım. Ardından, inovasyonu boğmadan yatırımcıları korumak ve finansal istikrarı korumak için gerekli olan kamu politikasının bazı unsurlarını tartışacağım.”

Konuşmasının devamında konuyu “Kripto varlıkların yükselişi, kripto varlıklar ve kamu politikası endişeleri, kripto varlıklar ve finansal istikrar riskleri, kripto varlıklarının düzenlenmesi” başlıklarında değerlendiren Panetta, Bitcoin’in kullandığı madencilik yöntemi POW’un çevresel etkilerinden ve verdiği zararlardan bahsetti ve POW’a dayalı kripto varlıkların vergilendirilmesinde daha yüksek vergi seçeneğinin ele alınabileceğini ifade etti.

“Hızlı Hareket Etmeliyiz”

Panetta konuşmasının sonuç bölümünde şunları söyledi:

“Kripto varlıkları düzenlerken küresel düzeyde koordineli çabalar göstermemiz gerekiyor. Bunların finansal sisteme uyumlu standartlara tabi olmalarını sağlamamız gerekiyor.

Bunu yaparken, inovasyonu teşvik etme, finansal istikrarı koruma ve tüketicinin korunmasını sağlama hedeflerini dengeleyerek karmaşık seçimlerle uğraşmak zorunda kalacağız.

Kripto varlıklarının kanunsuz bir risk alma çılgınlığını tetiklememesini istiyorsak daha hızlı ilerleme kaydetmeliyiz.

Merkez bankaları hızlı perakende ödeme sistemleri geliştirerek ve merkez bankası dijital para birimlerinin ihracına hazırlanarak dijital inovasyonla daha da fazla meşgul olmalıdır.”

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu