Kripto HaberleriAltcoinAnaliz: Geçtiğimiz Sene Bugün Altcoin Yatırımı Yapsaydınız Kar Edebilir Miydiniz?

Analiz: Geçtiğimiz Sene Bugün Altcoin Yatırımı Yapsaydınız Kar Edebilir Miydiniz?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Geçtiğimiz yılın bu zamanlarında altcoin ve kripto para piyasası oldukça pozitif görünüyordu. Neredeyse bütün coinler bir yıldır sürekli olarak değer kazanıyordu. Özellikle de 2020 yılının Kasım ayından itibaren bir atak başlamıştı. Bitcoin fiyatı 69.000 dolara çıkmış ve o ana kadarki en yüksek seviyesini görmüştü.

Bugün ise durum biraz daha karmaşık görünüyor. Piyasa bir yıldır sürekli olarak yükselişler ve düşüşler yaşıyor. Mevcut durum bir derece ayı lehine görünüyor. Peki Bitcoin yerine genel kripto para piyasasına baksaydık durum nasıl olurdu? Geçtiğimiz sene bugün kripto para piyasasına adım atan bir yatırımcı kar edebildi mi?

Reddit üzerindeki bir analist, CoinMarketCap verilerini kullanarak geçtiğimiz yılı kapsayan bir değerlendirme yaptı. O dönem dünyanın en büyük 200 kripto parası arasında yer alan altcoinlerin ne kadarı yükseliş gösterdi, ne kadarı düşüş yaşadı?

“Değer Kazanan Kripto Paraların Sayısı Oldukça Az”

Geçtiğimiz yıl bugün top 200 içerisinde 8 adet stablecoin bulunuyordu. Bunların fiyatı tabii ki değişmedi. O yüzden geriye 192 kripto para kaldı. Verilere göre bu 192 kripto paradan 48’i (%25) o güne göre şu anda daha yüksek bir seviyeden işlem görüyor. En iyi performans gösteren altcoinler ise LUNA (%756), MATIC (%397) ve MANA (%395) oldu. Söz konusu kripto paraların 22’si (%11) son bir yılda fiyatlarını en az ikiye katladı.

“Top 200’de Bulunan Altcoinlerin Yüzde 75’i Değer Kaybetti”

Buna rağmen, tabii ki durum düşüş tarafında ise pek iç açıcı görünmüyor. Top 200 içerisinde bulunan 144 kripto para (%75), geçtiğimiz seneye göre daha düşük bir seviyeden işlem görüyor. Kripto paraların 83’ü (%43) değerlerinin yarısından fazlasını, 35’i (%18) ise değerlerinin %70’inden fazlasını kaybetti.

Bu tarafta görünüm pek iyi değil. Top 200 içerisinde geçtiğimiz yıldan bu yana en kötü performans gösteren altcoinler ise CyberVein (-%98), ZKSpace (-%96) ve Bitcoin Standard Hashrate Token (-%95) oldu. Göründüğü üzere bu kripto paralar pek de tanınan altcoinler değil. Bununla birlikte kripto para camiasının yakından tanıdığı bazı coinlerde de ağır kayıplar yaşandı. Bunlar arasında NEM ve The Graph (ikisi de -%84) ile SushiSwap (-%83) dikkat çekti.

Ayı Piyasasında Mıyız?

Peki bütün bunların anlamı ne? Analiste göre kripto para piyasasında durum, uzun bir aradan sonra ilk kez bir düşüş trendi içerisinde bulunduğumuza işaret ediyor. Bazı analistler ise mevcut durumun ayı piyasasında olduğumuz anlamına geldiğini söylüyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları