AnalizBitcoin

Aralık Ayı Başında Bitcoin Fiyatında Büyük Dalgalanma Beklentisi, Balinaların Hamlesi Ne?

Kripto para camiasında son dönemde yeni gelişmeler yaşanıyor. Peki beyin fırtınası yaptığımız durumda balinaların hamleleri kestirmek mümkün mü?

Bitcoin fiyatı bugün 18.000 doları yeniden geçti ve yatırımcılar yeniden “20.000 dolar olacak mı?” sorusunu sormaya başladı. Bir süredir devam eden tartışmalar doğrultusunda kimse bu sorunun yanıtını veremezken milyonlarca kripto para birimi yatırımcısı neler olacağını, neler görüleceğini oldukça merak ediyor.

Ancak analistler, 2020 yılı Aralık ayı başında çok ciddi fiyat dalgalanmaları görülebileceğini, 13.800 dolar altına düşmediği sürece Bitcoin’in kaldığı yerden hızla olmasa bile kademeli olarak yükselmeye devam edebileceğini belirtiyor.

Lider coin için beklentiler bu dönemde 20 bin dolara işaret ediyor olsa da beklentilerin gerçek olup olmayacağı yine yatırımcıların hareketlerine bağlı. Analistler, balinaların bu dönemde sakin ancak aktif olduklarını, milyarlarca dolarlık Bitcoin satışı yapıldığına dikkat çekiyor.

Bitcoin fiyatında beklentiler yükselişten yana olmasına rağmen birçok yatırımcı kısa süre içerisinde yükseliş beklentisinin tam tersi durumlarla karşı karşıya kalabileceğini düşündüğünü belirtmekte.

Balinaların Bu Süreçte Tutumu Ne Olur?

Son dönemde piyasaya yeni bir çok yatırımcının girdiği herkesin malumu. Her geçen gün piyasaya giren yeni yatırımcı sayısında ciddi bir artış yaşanırken, balina olarak tabir edilen büyük bireysel ve kurumsal yatırımcıların bu yeni yatırımcıları “korkutmayacağı” tahmin ediliyor.

Trend şu an için 13.800 dolar üzerinde kalındığı müddetçe yükseliş yönlü olarak görülse de bunun altına düşüşler pek tabii mümkün. Ancak balinaların piyasaya yeni giren yatırımcıları piyasadan soğutmamak için bu seviye ve aşağısına fiyatı düşürmeyecekleri ve ilerleyen dönemde 20.000 doların üzerine fiyatı çıkaracakları tahmin ediliyor.

19.500 Dolar Çok Riskli

Analistler, 18 bin dolarlı seviyeler aşılırsa yine en riskli seviyenin 19.500 dolar seviyesi olacağına dikkat çekmekteler. 19.300 dolar ila 19.600 dolar aralığındaki seviyede satış baskısının  büyük balinalar tarafından en üst düzeyde tutulduğuna işaret eden çok sayıda ünlü analist, “19.300 dolar seviyesine geldiği zaman dikkatli olmak gerek, belki de 19.200 dolardan sonra bu seviyeye dikkat etmek gerekir” diyor.

İstatistiklere göre Aralık 2017’de BTC’ye zirveden yatırım yapmış olan ve hala elinde BTC tutan birçok yatırımcı var. Bu yatırımcılar Bitcoin 3.000 dolarlı seviyelere düşmüş olsa bile ellerindeki malı satmayarak bekleme yolunu tercih etmişlerdi.

Gelinen güncel durumda fiyatın tekrar 20.000 dolarlara kadar yükselmesi aslında zirveden yatırım yapan yatırımcıların bile zararlarını çıkardığını gösteriyor. Bu sebeple 20.000 dolar eşiğinin kar satışlar sebebiyle güçlü bir engel olduğu, ancak kırılması durumunda da 2017 tarihinde yaşanan ralliden çok daha büyük bir yükseliş yaşanacağı tahmin ediliyor.

*Yatırım önerisi veya tavsiyesi niteliğinde değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu