Kripto HaberleriAltınAraştırma: Bitcoin'in Faiz Ve Ons Altın İle İlişkisi

Araştırma: Bitcoin’in Faiz Ve Ons Altın İle İlişkisi

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Kripto para piyasası 2023’e güçlü bir başlangıç yaptı. Makroekonomide büyümeden gelen karışık veriler yatırımcıların kafasını karıştırsa da uzmanların çoğunluğu FED’in önümüzdeki aylarda faiz artışını sonlandıracağı konusunda hemfikir.

Bu yazımızda sizlerle Bitcoin’in FED faiz oranı ve rakibi olan ons altın karşısında nasıl hareket ettiğini inceleyeceğiz.

FOMC Toplantıları Bitcoin’i Nasıl Etkiliyor?

FED’in önümüzdeki ilk FOMC (Para Politikası Kurulu) toplantısı 1 Şubat’ta gerçekleşecek. Uzmanlar bu toplantı ve 23 Mart tarihinde 25’er baz puan faiz artışıyla birlikte fonlama oranının %4,75 – %5,00 seviyesine yükselmesini bekliyor. Sonrasındaki ana senaryo ise faiz oranının yılın son çeyreğine kadar sabit kalması üzerine kurulu.

Geçmiş verilere göre FED’in haftalık fonlama oranı ile Bitcoin son 3 senedir ters yönlü hareket ediyor.

COVID-19 pandemisinin startıyla birlikte Dünya ekonomisi durma noktasına geldi. FED, çarkların dönmeye devam etmesi için faiz oranlarını sıfıra kadar düşürdü. Gevşek para politikasıyla birlikte kriptoda 2020 ve 2021 yılları ralli ile geçti.

Sıfır faizin sonucu olarak finansmana erişim çok kolaylaştı. Ardından paranın harcanma hızının artmasıyla enflasyon sorunu baş gösterdi. Pandeminin bitişi ise merkez bankalarının yeniden sıkı para politikasına dönmesine yol açtı.

Garanti getiri olan faiz oranlarının artışı ile birlikte yatırımcılar kriptodan uzaklaştı. 2022’de tam bir ayı piyasasına şahit olduk.

Bugün ise ABD’de enflasyonun gerilediğini görüyoruz. Piyasa bu nedenle FED’in faiz artışını durduracağına dair bir fiyatlama yapıyor. Ocak ayı evlere şenlik geçse de faiz oranlarının bir süre daha yüksek kalacağı hususunu yatırımcılar göz önünde tutmalı.

Bitcoin Rakibiyle Paralel Hareket Ediyor

Kripto paraların atası sınırlı arzı ve güvenli bir sanal varlık olması nedeniyle altının en büyük rakibi olarak görülüyor. Geçmiş yıllarda iki varlık arasında pek bağlantı olmasa da kurumsal yatırımcıların kripto piyasasına girişiyle birlikte ons altın ve BTC paralel hareket etmeye başladı.

Son 1 yılın verisine göre ons altın ile Bitcoin arasındaki korelasyon katsayısı 0.83’e ulaştı. Bu durum Bitcoin fiyatının artık dünya normlarıyla direkt bağlantılı olduğunu gözler önüne seriyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları