AltınHaberlerKripto Para

Araştırma: Türk Yatırımcılar En Çok Hangi Yatırımı Tercih Ediyor: Altın, Döviz, Kripto Para

Anket verileri altından sonra en çok emlak sektörünün tercih edildiğini gösteriyor.

Areda Survey tarafından yeni yayınlanan bir araştırma raporuna göre Türk yatırımcılar, tercihlerini altından yana kullanıyorlar. Buna göre Türk bireylerin yaklaşık %43’ü altını en iyi yatırım şekli olarak görürken yalnızca %1.9’u kripto para birimlerine yatırım yapıyor.

Öte yandan gayrimenkul, altından sonra en çok tercih edilen bir sonraki varlık sınıfı olarak karşımıza çıkıyor. Ankete katılanların %27,4’ü yatırım olarak emlak sektörünü tercih ettiklerini belirtiyor.

Areda Survey tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, önemli sayıda Türk’ün – yaklaşık % 43 – hala altını en iyi yatırım şekli olarak gördüğünü ortaya koydu.

Altına olan rağbet bu denli yüksek olmasına rağmen bu oran Nisan 2021’e oranlandığında altını ideal yatırım olarak gören Türklerin sayısında neredeyse %15’lik bir düşüş olduğu görülüyor.

Kadınların Altına Olan İlgisi Daha Fazla!

Altına yatırım yapacaklarını söyleyenleri cinsiyetleri açısından değerlendirdiğimizde ise katılımcıların %45.9’unun kadın olduğu, erkeklerin ise bu yüzdelikte 42.2’lik kısmı oluşturduğu görülüyor.

İslam Memiş’in altın ve gümüş hakkındaki son analizini aşağıdaki yazıdan okuyabilirsiniz:

İlgili Haber
Altın ve Gümüş Fiyatlarında Önemli Seviyeler Neresi?

Yabancı Para Birimlerine Olan Rağbet Artıyor!

Türkiye’deki yüksek enflasyon oranı, birçok yatırımcıyı yabancı para birimlerine yatırım yapmaya sevk etmiş gözüküyor. Öyle ki Mayıs 2022 Areda Anketi’ne göre katılımcıların %23,7’si yatırım yapacakları enstrüman türü sorulduğunda yabancı para birimlerini tercih edeceklerini söyledi.

Ancak tüm bunlara karşın Türk yatırımcıların kripto para birimlerine yatırım yapmakta zorladığı belirtiliyor. Areda Anketi bulguları, çok az Türk yatırımcının dijital varlıkları ideal bir yatırım aracı olarak gördüğünü ortaya koyuyor. Zira kripto paralardaki son gerilemelerden sonra birçok yatırımcı bu sektöre “küstüğünü” ifade ediyor.

Ankete katılan yatırımcıların %1.9’unın kripto paralara yatırım yaptığı verisine karşılık mevduat hesaplarına yatırım yapacaklarını söyleyenlerin sayısının %3,1 olduğu ancak hisse senetlerine yatırım yapmayı düşünenlerin kripto paralara yatırım yapmayı düşünenlerden daha düşük olduğu belirtiliyor.

Anket Verileri Düşük Ancak Reel Veriler Daha Farklı!

Blockchain analitik firması Chainalysis’in 2021 yılına yönelik yaptığı bir çalışmada ise Türkiye’de kripto para birimlerine olan ilginin bir yüksek olduğu belirtilmişti. Türk yatırımcıların 4,54 milyar dolar kazanç elde ettiği ve bu rakam ile Türkiye’nın dünya genelinde 6. sırada yer aldığı ifade edilmişti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu