Haberler

Asya Piyasaları Açıldı: Dolar Tarihi Rekoruna Yaklaştı

Asya piyasalarının açılması ile beraber ABD doları, TL karşısında rekor seviyeye yaklaştı.

Geçtiğimiz haftanın son günlerinde yaşananlar Türk lirası için korkutucu iddiaların ortaya atılmasına yol açmıştı. Özellikle Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın gece yarısında değiştirilmesi, ekonomik olarak güven kaybına yol açabilecek bir gelişme olarak yorumlandı.

Piyasaların iki gün boyunca kapalı olması ise bu etkinin nasıl olacağı konusunda sadece tahminlerin yapılmasına kapı araladı. Yurtdışındaki piyasaların açılması ile beraber ise TRY’nin saatler içerisinde %17 değer kaybettiği görüldü.

USD/TRY, 8,40 Seviyesine Yaklaştı

Bloomberg verilerinde de görülen bilgilere göre USD/TRY paritesi 8,3974 seviyesini gördü ve tarihi rekor olan 8,40’ı neredeyse kırdı.

Ağbal yerine atanan TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu ise kısa süre önce yaptığı açıklamada enflasyonda kalıcı düşüş getireceğini vurgulamış ve güven tazelemeye çalışmıştı. Buna rağmen yabancı piyasalarda görülen sert TL satışı, durumun işe yaramadığını veya bu sert yükselişin son haberlerden sonra suni bir yükseliş olduğunu ortaya koyuyor.

Öte yandan her ne kadar Asya borsalarında fiyat 8.40 seviyelerine kadar yükselmiş olsa da 7/24 işlem gören Türk kripto para borsalarında USDT/TRY çifti an itibarı ile 7.74 seviyelerinde işlem görüyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu