Ana SayfaHaberlerAvrupa Birliği'nden Yeni Kripto Para Hamlesi!

Avrupa Birliği’nden Yeni Kripto Para Hamlesi!

Takip et

Kripto para sektörünü vahşi batı olarak adlandıran Avrupa Birliği (AB), sektörü denetlemek için kapsamlı kurallar kabul etmişti.

AB’den sonra harekete geçen Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA) da kripto para sektörünün daha fazla denetlenmesi için çalışmalara başladı.

Reuters’in haberine göre, ESMA kripto para işlemleri üzerindeki denetim ve inceleme alanını genişleterek piyasadaki daha büyük katılımcıları denetleyecek.

Yani kripto para şirketleri 27 ülke bloğundaki ulusal makamlar tarafından lisans almaya devam ederken AB’nin menkul kıymetler düzenleyicisi daha büyük oyuncuları izleyip denetleyecek.

Bu bağlamda ESMA, spot alım satımlar ve türevler de dahil olmak üzere kripto para işlemleriyle ilgili alım satım verileri sağlayan şirketlere kripto işlemleriyle ilgili bir bilgi toplama belgesi gönderdi.

Bu belgede Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerinin temelini oluşturan blok zinciri veya dağıtılmış defter teknolojisinden gelen işlemlerin hariç tutulduğu belirtildi.

ESMA, duyurusunda “kapsam, kripto piyasası ortamının adil bir temsilini sağlamak için tüm büyük borsaları ve kripto varlıklarını kapsamalıdır” dedi.

ESMA ayrıca, düzenleyicilerin, bir kripto para işleminin her iki tarafında kimin yer aldığını belirlemek ve düzenli piyasaları bozabilecek potansiyel olarak tehlikeli işlemleri araştırmak için işlem verilerini analiz edeceğini ifade etti.

“Kripto para işlemlerine dair veriler günlük olarak mevcut olmalı ve borsalar ve ticaret çiftleri (fiat ve kriptoda) arasındaki spreadleri ve likiditeyi görebileceğiniz sipariş defterlerine erişimi içermelidir.”

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları