blank
Bitcoin

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’nin Bitcoin (BTC) Açıklaması Tepki Çekti!

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Bitcoin'in spekülatif bir varlık olduğunu vurguladı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) eski yöneticisi ve şu an Avrupa Merkez Bankası Başkanı konumundaki Christine Lagarde, Bitcoin’i (BTC) eleştiren en güncel isim oldu. Lagarde, lider kripto para biriminin rekor üzerine rekor kırmasından sonra yaptığı açıklamada bunun “spekülatif bir varlık” olduğunu vurguladı.

“Bitcoin Spekülatif Bir Varlık”

Reuters Online etkinliğine katılan Lagarde, kripto para sektörü hakkındaki açıklamalarına Bitcoin’i eleştirerek başladı. Lagarde, konuşması esnasında Bitcoin’in regülasyona ihtiyaç duyan spekülatif bir varlık olduğunu vurguladı. Başkan buna ek olarak dijital paraların gelişmekte olduğunu ifade ederek, Avrupa Birliği olarak dijital euroya ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Dijital euro için tarih açıklamasında da bulunan Lagarde, bunun için 5 yıldan uzun bir süre geçmemesini umduğunu ifade etti. Bitcoin 40.000 dolara kadar yükselip yeni bir rekor kırsa da son 2 gündür düşüş trendinde. Lagarde’nin bu açıklamasını Bitcoin’in rekor kırdığı anda değil de düşüş yaşadığı anda yapması ise oldukça manidar.

G7- ve G-20 Ülkeleri Bitcoin’i Regüle Etmeli

Lagarde’ye göre bütün G-7 ve G-20 ülkeleri Bitcoin’in düzenlenmesi konusunda beraber hareket etmeli. Bu aşamada BTC’ye yönelik regülasyonların oluşturulup uygulanması gerektiğini ifade eden ekonomist, hiçbir kaçış olmaması gerektiğini düşünüyor. Lagarde’ye göre küresel bir işbirliği olmaz ve bazı ülkeler benzer regülasyonları uygulamazsa kaçış olabilir.

Lagarde, Bitcoin dışında yaptığı merkez bankası dijital para birimi açıklamasında ise dijital euronun hazırlanmasının ve bunun güvenli hale getirilmesinin biraz süre alacağını belirtti.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

3 Yorum


Başa dön tuşu