BitcoinHaberlerKripto Para

Avrupa Merkez Bankası Üyesi: “Kripto Paraların Faydası Yok!”

ECB üyesi Fabio Panetta, kripto paraların spekülatif varlıklar olduğunu söyledi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim kurulu üyesi olan Fabio Panetta “Dijital çağda paranın bugünü ve geleceği” isimli konferansta kripto para birimleri ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Genel olarak kripto para birimlerini sert bir şekilde eleştiren Fabio Panetta, kripto para birimlerinin var olmaları için hiçbir nedenin olmadığını iddia etti.

“Genel olarak, finansal ortamda kripto varlıklarının varlığı için bir gerekçe görmek zor.”

ECB üyesi kripto para birimlerinin piyasa değerinin 3 trilyon doları geçmesine rağmen kripto paraların ne toplum için ne de ekonomi için faydalı olmadığını söyledi.

“Kripto para birimlerinin sosyal veya ekonomik olarak yararlı işlevleri yerine getirdiğine veya yerine getirdiğine dair hiçbir işaret yoktur.

Perakende veya toptan ödemeler için kullanılmazlar, tüketim veya yatırımı finanse etmezler ve iklim değişikliğiyle mücadelede hiçbir rol oynamazlar.”

Yararından ziyade aslında zararı olduğunu söyleyen Fabio Panetta, kripto paraların çevreye zararlı olmalarını, kara para aklama, suç ve terör finansmanında kullanılmalarını ve siber risklere karşı koruma sağlamadıklarını olası zararlarına örnek olarak gösterdi.

Panetta, ayrıca Bitcoin ve kripto para birimlerinin devlet gibi herhangi bir sorumlu kuruluş tarafından çıkarılmayan, spekülatif varlıklar olduğunu dile getirdi.

Günümüzde alışveriş ve ödeme alışkanlıklarımızın dijitalleştiğini söyleyen Panetta, bu eğilime uygun olarak kripto paralardan ziyade devlet destekli “Dijital Euro’nun” çıkarılmasının gerekli olduğuna vurgu yaptı.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu