Bitcoin

Avrupa Parlamentosu Bitcoin’i Yasaklamaya Hazırlanıyor Olabilir! Bu Tarihe Dikkat

Avrupa Parlamentosu iddialara göre Bitcoin'in de aralarında bulunduğu kripto paraları yasaklamak istiyor.

Avrupa’da kripto para düzenlenmesi konusunda sürpriz bir gelişme yaşandı.

Avrupa Parlamentosu, kripto paraları düzenleyecek olan MiCA yasasıyla birlikte, Bitcoin’in de aralarında bulunduğu “çevresel olarak sürdürülebilir olmayan konsensüs mekanizmalarına dayalı” kripto para hizmetlerini yasaklamayı istiyor.

Bitcoin Gibi Proof Of Work Kripto Paralarının Yasaklanması İsteniyor

Söz konusu gelişme, Avrupa Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi’nin (ECON) oluşturduğu uzlaşma önerisinde fark edildi.

Yasanın geçmesi durumunda Bitcoin gibi Proof of Work mekanizmasına dayalı çalışan kripto paralar 1 Ocak 2025 tarihinden itibaren Avrupa’da yasaklanabilir. Avrupa Parlamentosu, söz konusu yasa ile ilgili nihai kararını 28 Şubat tarihinde verecek.

“Yasa Tasarısı Çok Büyük İhtimalle Geçecek”

ECON başkanı Stefan Berger, yaptığı açıklamasında söz konusu yasa tasarısının “çok büyük ihtimalle” parlamentodan geçeceğini söyledi.

Berger, ECON başkanı olarak kripto paraları düzenleyen MiCA tasarısının dizaynının önemli bir kısmından sorumlu olmasıyla tanınıyor.

Tasarı, Almanya’daki SPD, Yeşiller ve die Linke partileri tarafından ısrarla talep ediliyor. Diğer partiler ise yasa tasarısında Bitcoin gibi kripto paraların yasaklanması konusuna karşı çıkıyor.

SDP, Yeşiller ve die Linke ise, yasaklama bölümü olmadan MiCA tasarısını reddedeceklerini bildirdiler.

Avrupa Komisyonu Kararını Yıl Sonunda Açıklayacak

Pazartesi günü gerçekleşecek oylamanın ardından Avrupa Komisyonu, Parlamentosu ve üye ülkeler arasında görüşmeler başlayacak.

Sonrasında ise Avrupa Komisyonu, Parlamento’nun önerisinin değerlendirilmesiyle görevlendirilecek. Kararın bu yılın sonunda alınması bekleniyor. 2020 yılındaki tasarıda Avrupa Komisyonu Bitcoin yasağına karşı çıkmıştı.

Blockchain For Europe derneği yetkilisi Robert Kopic, söz konusu yasaklamanın “Avrupa’yı dünyaya göre geride bırakacağını” düşündüğünü söyledi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu