Kripto Para

Avustralya Merkez Bankası, Ülkede Kripto Paraların Düzenlenmesi İçin Acil Yetki Talep Etti!

Avustralya merkez bankası başkanı Philip Lowe, kripto paraların düzenlenmesi için hükümetten acil yetki talep etti.

Tüketiciler giderek kripto para ekonomisine yönelirken Avustralya Merkez bankası Başkanı Philip Lowe ve Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırım Komisyonu başkanı Jeo Longo, bu yıl bu sektörü yönetebilmek için daha fazla yetki istedi.

Yerel medya kaynaklarına göre Avustralya Merkez Bankası Başkanı Lowe, hükümetten bu talebini acilen dikkate almasını istedi. Lowe’un isteği gerçekleşirse ülkenin kripto para sektörü Merkez Bankası tarafından denetlenecek.

Bunun bir parçası olarak Lowe, ülkenin ödeme sisteminin denetlenmesi için ulusal bir plan benimsenmesini de istedi. Bu tavsiye esasen geçen yılki Hazine incelemesinde yapılmıştı.

“Avustralya Paranın Değişen Doğasına Ayak Uydurmalı”

Dr. Lowe, katıldığı bir etkinlikte konuyla ilgili olarak şunu söylemişti:

“Paranın doğası teknolojiyle birlikte değişiyor ve teknoloji de çok hızlı bir şekilde gelişiyor.”

Avustralya Hazine Bakanı Josh Frydenberg Aralık 2021 tarihli incelemede, 2022 ortasına kadar Hükümetin kripto platformları için bir lisans çerçevesi tamamlayacağını belirtmişti.

Buna ek olarak yeni lisans çerçevesinin mevcut tek model ödeme lisans düzenlemelerinin kademeli ve risk tabanlı bir işlevsel çerçeve olarak yerini alacağı duyuruldu.

“Ülkenin İnovasyonlar İçin İyi Bir Konumda Olmasını Sürdürmek Amacıyla Hazırlanması Gereken Mevzuat Parçaları Var”

Finans teknolojilerinin, tüketicilerin bu alana ilgisi nedeniyle yavaş yavaş kripto para hizmeti sağlayıcılarına dönüşmesi yeni bir gelişme değil.

Bankacılık sektörünün bu yeni döneminde düzenleyiciler, teknolojiye ayak uydurabilmek için farklı yaklaşımlar talep ediyor.

Dr. Lowe, konuyla ilgili olarak sözlerine şöyle devam etti:

“Bir plana ihtiyacımız var ve bu plan iyi olmalı. Geniş kitlelerce desteklenmeli. Avustralya’nın geleceğin inovasyonları için iyi bir konumda olduğundan emin olmak için hazırlanması gereken önemli mevzuat parçaları da var.”

“Kripto Para Sektörünü Ne Kadar Erken Düzenlersek O Kadar İyi”

Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırım Komisyonu başkanı Jeo Longo ise konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bu konuyla ilgili çalışma yapmak için çok fazla zamanımız kalmadı. Bu sektör için inovasyonları desteklemek ile yatırımcıları korumak arasında dengeli bir şekilde düzenlemeleri ne kadar erken yaparsak o kadar iyi.”

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu