AnalizBitcoin

Bankalara Olan Güven Zamanla Azalacak Mı? – Hisseler Sert Düşüş Yaşıyor – Bitcoin İçin Liderlik Sinyali…

FinCEN raporundan sonra aslında bankaların pek fazla güvenli olamayabileceği, koşulsuz güvenin mümkün olmadığı bir kez daha anlaşıldı.

ABD’den gelen raporlar tüm dünyayı “ayağa kaldırdı”. Son birkaç gün içerisinde başta büyük ve raporlarda adı geçen bankalar olmak üzere borsalarda değer kayıpları birbiri ardına geldi. ABD borsalarında %3’lere varan oranlarda düşüş yaşanırken HSBC son 25 yılın en düşük değer seviyesine ulaştı.

Tüm bunlar olurken Türkiye’de de bazı tartışmalar vardı ve milyonlarca dolarlık şüpheli işlemlerin kim, kimler ve nasıl yapıldığı tartışmaları gündemdeydi.

Bugün artık dünyanın çok büyük bir yer olmadığı hesaba katıldığı zaman terör örgütlerinden uyuşturucu tüccarlarına kadar her türlü suç ve suçlunun bir şekilde para kaçırmak için yol bulabildiği gayet açık.

Bankalar Neden Bu İşlemlere İzin Verdi?

Bazılarınızın başına gelmiştir, 2.000 TL’den az bir miktarda para girişi olmuş olan banka hesabınız zaman zaman “şüpheli işlem” gibi sebeplerle incelemeye alınabilir ve bu genelde kimliği belirsiz işlemler durumunda olur. Ya da hesaplarınızdan arka arkaya benzer giriş ve çıkışlar olursa banka bu durumda harekete geçer bu durumu yetkili kurumlara (MASAK ve benzeri) bildirir.

Peki 1 milyar dolarlık, 1 milyon liralık veya benzer çok yüksek tutarlı işlemlerde ne oldu da bankalar bu milyonlarca liralık para trafiğine onay verdiler? Hem de kimliği belirsiz olan işlemlere neden “kırmızı – şüpheli işlem” ibaresi eklemediler?

Bunun yanıtını bilemiyoruz. Ancak belki bankaların bundan bir çıkarı var, ya da yüksek yerlerden gelen talimatlar sonucunda bu tür işlemlere karışamadılar. İddialar çok ancak hangi iddianın doğru olduğu konusunda kesin bir bilgi yok.

Geleceğin Lideri Bağımsız Olan Bitcoin Mi?

Bitcoin bugün kimsenin müdahale edemediği, ancak yasal açıdan düzenlenmesi mümkün olan bir kripto para birimi. Hiçbir kimse Bitcoin’e direkt ve dolaylı yoldan müdahale edemez. Bitcoin’in bu anlamda gelecekte tüm dünyada insanların tek güvenebileceği merkezi ödeme aracı olmasının mümkün olup olmayacağı da soru işaretleri yaratıyor.

Bugün çok sayıda insanın bankalara güvenmesinin sebebi olan “yasalar altında güvence altına alınmış” olması durumu da görülüyor ki zaman zaman ihlal ediliyor. Bitcoin’de ise daha çok kara para aklama olayı varmış gibi gösterilse bile bankalar üzerinden yapılan kara para aklamalarının daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

*Bu içerik Bitcoinsistemi.com’a özel olarak üretilmiştir. Tarafsız-FinCEN verilerinden yola çıkılarak hazırlanmıştır.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu