Kripto Para

Belarus Başkanı Lukaşenko, Kripto Paraların Serbest Dolaşımını Destekleyen Kararnameye İmza Attı!

Kripto para dostu bir ülke olarak bilinen Belarus'ta, dijital varlıkların serbest dolaşımı alanında yeni bir karar alındı.

Yıllardır kripto para dostu bir tutum sergileyen bir ülke olan Belarus’ta, ülkenin başkanı Alexander Lukaşenko’nun imzaladığı yeni kararname ile kripto paralar hakkında bir adım daha atıldı.

Ülke, 2018 yılında Bitcoin ve kripto madenciliği faaliyetlerine izin verdiğini açıklayarak bu alanda dünyada ilklerden biri olmuştu. Belarus ayrıca kripto para ilişkili işletmeleri de 2018 yılı Mart ayında yasal hale getirdi. Bu hamle ile birlikte ülke, kripto paraların vergilendirilmesi konusunda avantajlı bir konuma gelmişti.

Belarus Başkanı Lukaşenko Yeni Bir Kripto Para Kararına İmza Attı

Ülkenin resmi kaynaklarından yapılan açıklamada, ülke başkanının “sanal cüzdan adreslerinin kaydı ve kripto para sirkülasyonu ile ilgili bazı konuları içeren” 48 numaralı kararnameyi imzaladığı duyuruldu. Belarus’un yoğun bir şekilde dijital varlıkların regülasyonu için yasal altyapı hazırlama konusu üzerinde çalıştığı biliniyor.

Yeni kararname ile birlikte ülkenin Silikon Vadisi olarak nitelendirilen High-Tech Park, illegal aktivitelere karışmış kripto para cüzdanlarının kaydını yönetecek. Yasa tasarısında ayrıca bu kayıt işlemlerinin nasıl yapılacağı da detaylandırıldı.

İlgili Haber
Belarus, Yatırım Fonlarının Kripto Para Satın Almasına İzin Verecek!

Söz konusu karar ile birlikte ülkedeki hükümet yetkililerinin suçluların kripto paralarına el koymaları için gerekli prosedür ve kriterler belirlendi. Yasanın amacının piyasa katılımcılarının paralarını kaybetmesine karşı korunması olduğu söylendi. Buna ek olarak yetkililer, yeni yasa ile birlikte insanların farkında olmadan illegal aktivitelere bulaşmasının da engelleneceğini iddia etti.

Yetkililer, Ülkenin Kripto Paralara Karşı Olumlu Tutumunun Devam Ettiğini Söyledi

Kararnamenin detaylarında Belarus’un şimdiye kadar kripto paralara karşı hep dostane bir yaklaşımda bulunduğu da hatırlatıldı:

“Belarus dijital varlıklar ile ilgili aktiviteleri düzenlemek için sürekli olarak yasal bir zemin hazırlama çalışması yapıyor. Diğer birçok ülkenin aksine Belarus, dijital varlıkların serbest sirkülasyonuna izin veriyor.”

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu