Kripto Para

Belarus, Yatırım Fonlarının Kripto Para Satın Almasına İzin Verecek!

Belaruslu yetkililer, ülkedeki yatırım fonlarının kripto para satın alımı yapmasına izin verecek bir tasarı üzerinde çalışıyor.

Kripto para dostu ülkelerden biri olan Belarus, ülkedeki yatırım fonlarının dijital para birimlerine yatırım yapmasına izin vermeye hazırlanıyor. Yasa tasarısıyla birlikte gerekli hukuki değişikliklerin yapılarak ülkeye bu tür yatırımcıların çekilmesi amaçlanıyor.

Belarus Maliye Bakanlığı, Ülkedeki Kripto Para Yatırımlarını Kolaylaştırmak İçin Adım Atıyor

Belarus’a yatırım fonlarını çekmeyi amaçlayan yasal değişiklikler, kamuoyunun fikrini almak için ülkenin maliye bakanlığı tarafından paylaşıldı. Bakanlık, bu kararın alınmasının nedeni olarak, ülkede kolektif yatırımlarının düzenlemesine dair bir yasal çerçeve bulunmasına rağmen şimdiye kadar hiçbir fonun kayıt yaptırmamasını gösterdi.

Bu tür fonların ülkede bulunmamasının sebepleri arasında ise uzmanlara göre şu anda yatırım fonlarının kripto paralara yatırım yapmaya izin vermemesi bulunuyor. Belarus Maliye Bakanlığı, dijital token piyasasının büyük bir hızla büyüdüğünü de belirtti.

Kısıtlamaların kaldırılması amacıyla bakanlık, menkul kıymet piyasasında yatırım fonlarına ilişkin aktivitelerde değişiklik yapan bir kanun tasarısı hazırladı. Kanun tasarısıyla birlikte yatırım fonları hem menkul kıymet satıcıları olarak hem de Silikon Vadisi benzeri bir kavram olan Belarus Yüksek Teknoloji Parkı’nın sakinleri olarak çalışabilecek.

Uzmanların bir diğer endişesi ise ülkedeki vergi indirimleriyle ilgili hükümetten uzun vadeli herhangi bir garanti verilmemesiydi. Bu soruna da el atan Belarus Maliye Bakanlığı, kolektif yatırımlar ile çalışma yapan kuruluşlar için geçerli olan vergi muafiyetini 1 Ocak 2031 tarihine kadar uzattı.

Bununla birlikte ülkede kripto paralar ve Bitcoin ile ödeme yapılması halen yasak.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu