Ana SayfaBitcoinBir Merkez Bankası Daha Bitcoin'i Kabul Ediyor!

Bir Merkez Bankası Daha Bitcoin’i Kabul Ediyor!

Takip et

İnsanların kripto paralara karşı giderek artan ilgisi hükümetleri ve merkez bankalarını bu alanda çalışmalar yapmaya itiyor.

Bu bağlamda nüfusunun yaklaşık %13’ünün kripto para yatırımı yaptığı bilinen Güney Afrika’da merkez bankası harekete geçti.

Güney Afrika Merkez Bankası (SARB) önümüzdeki yıl kripto para birimlerini finansal varlıklar olarak sınıflandırılarak gerekli düzenlemeleri getirmeye hazırlanıyor.

Merkez bankası başkan yardımcısı Kuben Naidoo, dün katıldığı bir web seminerinde, kripto sektörünü destekleyecek kripto para düzenlemeleriyle ilgili gelişmeleri doğruladı.

Güney Afrika’nın kripto para birimlerine yönelik düzenlemeleri yürürlüğe koymaya hazır olduğunu belirten Naidoo, söz konusu düzenlemelerin büyük olasılıkla önümüzdeki 18 ay içinde yayınlanacağını söyledi.

Düzenlemelerin kripto paraları bir ödeme seçeceği olarak olmasa da bir finansal varlık olarak tanıyacağını ifade eden Naidoo, şunları söyledi:

“Bir dükkana girip bir şey satın almakta kullanamayacağınız için Bitcoin ve kripto paraları bir para birimi olarak düzenleme niyetinde değiliz.

Ancak bunun yerine, kripto para birimlerini finansal varlıklar olarak düzenlemeyi düşünüyoruz.

Kriptoyu düzenlemeye ve ana akım haline getirmeye ihtiyaç var ancak burada önemli olan yatırımcı korumasını ve inovasyonun gelişmesini dengeleyecek bir şekilde yapılmasıdır.”

Kripto paraların finansal sisteme nasıl faydalı olabileceğini anlamak için bir yandan da sektörü incelediklerini söyleyen Naidoo, bazı kripto paraların ödeme gibi bazı sistemleri iyileştirebilecek gerçek teknolojik gelişmeler getirdiğini de kabul etti.

Ancak Bitcoin (BTC) ve kripto paraları ödeme seçeneği olarak kullanma niyetinde olmadıklarının altını çizdi.

Gelecek düzenlemeyle birlikte kripto paraların denetimi ülkenin Finansal İstihbarat Merkezi (FIA) tarafından yapılacak.

Hükümet FIA aracılığıyla kara para aklama, vergi kaçakçılığı ve terörün finansmanı gibi kötü niyetli durumları engellemek için dijital varlıkların kullanımını izleyecek.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları