BitcoinHaberlerKripto Para

Bir Ülke Daha Kripto Paraları Yasaklamayı Tartışıyor!

Pakistan Merkez Bankası ve hükümet kripto paraların tamamen yasaklanmasını istiyor.

Küresel kripto para benimsenmesinin hızla arttığı bugünlerde bazı ülkeler kripto para birimlerine olumlu yaklaşırken bazı ülkeler de yasaklayıcı adımlar atıyor. Bu konuda son olarak kripto paralara karşı yasaklayıcı adımlar atan ülkelerden biri de Pakistan oldu.

Pakistan yerel haber kaynağı Samaa TV, Pakistan Merkez Bankası (SBP) ve hükümetin tüm kripto para birimlerinin kullanımını yasaklamaya karar verdiğini bildirdi.

Samaa TV ayrıca SBP ve hükümetin bu konuda Sindh Yüksek Mahkemesine (SHC) bir rapor sunduğunu da belirtti.

SBP ve hükümet sunduğu raporda Sindh Yüksek Mahkemesini, kripto paraların kullanımının yasaklanması yanı sıra aynı zamanda kripto borsalarına karşı ceza uygulamaya da çağırdı.

Pakistan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sima Kamil konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Pakistan’da kripto para biriminin tek kullanımı, insanların kısa vadeli sermaye kazançları amacıyla bu tür paralara yatırım yapması.
Bu, değerli döviz kaçışının yanı sıra ülkeden yasadışı fonların transferine neden olabilir. Bunu göz önünde bulundurarak, komite kripto para birimlerini yasaklamalı.”

SBP ve hükümet sunduğu raporda kripto paralara yönelik genel bir yasak önermesine rağmen, Sindh Yüksek Mahkemesi henüz kripto işlemlerine yasak getirmedi.

Mahkeme, sunulan raporu incelemek ve genel bir kripto yasağının anayasaya uygun olup olmayacağını belirleyecek olan Maliye ve Hukuk Bakanlıklarına gönderilmesine karar verdi.

SBP ve hükümet tarafından sunulan yasak kararı şu anda tavsiye niteliğinde olmakla beraber, mahkemenin ve bakanlıkların bu konuda nasıl bir karar vereceği merak konusu olmaya devam ediyor.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu