HaberlerKripto Para

Bir Ülkede Daha Kripto Para Vergi Oranı Belli Oldu!

Devletler vergi konusunda adımlar atmaya başladı.

Tayland’ın günlük haber gazetesi Bangkok Post’un haberine göre, Tayland’da kripto para ticareti yapan kişiler %15 oranında sermaye kazancı vergisine tabi tutulacak.

Tayland Maliye Bakanlığı hali hazırda kripto para ticareti yapan ve bundan kar elde eden herkesten (tüccar, yatırımcı madenci ayrımı yapılmaksızın ) %15 oranında vergi alınacağını bildirdi.

Maliye Bakanlığı kripto para ticareti ile uğraşanlara para cezasına maruz kalmamak için 2022’de vergi verirken kriptodan elde ettikleri gelirleri ayrı olarak belirtmelerini tavsiye etti.

Bangkok Post’ta yer alan habere göre Tayland Gelir İdaresi, kripto piyasasının 2021 yılında göstermiş olduğu büyüme karşısında, yerel kripto para piyasasını yıl içinde daha kapsamlı şekilde gözlemleyecek.

Kripto para ticaretinden alınacak vergi konusunda hazırlanan raporda kripto vergisinden kripto borsalarının muaf tutulacağı da belirtildi.

Tayland’daki yerel kripto para borsalarından Zipmex’in CEO’su Akalarp Yimwilai, kripto ticaretinden elde edilen karları hesaplamanın zor olabileceğine inandığını belirtti.

“Vergi yöntemleri ve hesaplamaları daha kısa, net ve anlaşılması kolay olmalıdır. Tanıdığım birçok insan vergi ödemek istiyor ama nasıl hesaplayacağını bilmiyor.”

Yimwilai ayrıca Zimpex’in müşterilerin kripto ticaretinden elde ettikleri kar ve zararları hesaplamalarında kullanabilecekleri bir sistem üzerinde çalıştıklarını ancak bazı sorunlarla karşılaştıklarını söyledi.

Zimpex CEO’su bu bağlamda Tayland Gelir Departmanına kripto ticaretinden elde edilen kar ve zararları hesaplamak için ellerinde bir hesaplama mekanizması varsa kendileri ile paylaşmasını istediklerini de sözlerine ekledi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu