AnalizKripto Para

“Bırakın Kripto Para Kışını, Kripto Para ‘Buz Çağı’ Geliyor!”

Invesco'nun ünlü yöneticilerinden Paul Jackson, kripto paralar için "buz çağının" kapıda olabileceğini söyledi.

Kripto para dünyasında işler karmaşık bir hale geldi. Bitcoin fiyatı Kasım ayındaki zirvesi olan 69.000 dolardan uzaklaştı ve bu yazının yazıldığı anlarda 35.200 dolar seviyesinden işlem görüyor. Buna ek olarak kripto paraların işlem hacminde de azalış var.

Bazı yatırımcılar piyasanın bir tür “kripto para kışına” girmesinden endişe duyuyor. Kripto para kışı, Fed’in para politikasında sıkılaşmaya gittiği ve piyasadaki fiyatların keskin bir şekilde düşerek bir yıldan fazla bir süre toparlanamamasına deniyor.

Ancak bazı analistlere göre durum bundan da kötü olabilir. Invesco’nun küresel varlık tahsis araştırması başkanı Paul Jackson, kısa bir süre önce yaptığı açıklamasında, kripto para dünyasının bir tür “kripto para buz çağına” girebileceğini ve bunun sonucunda fiyatların yıllarca düşük kalıp yatırımcıların ilgisinin kaybolabileceğini iddia etti.

Konu sadece Fed’in para politikası ile de ilgili değil. Çok sayıda potansiyel yatırımcı, kripto teknolojisinin sağlamlığı ile ilgili şüphelere sahip ve ayrıca yetkililerin bu endüstriye müdahale edebileceğini düşünüyor.

Fed, Kripto Paraları Buz Çağına Gönderebilir

Koronavirüs pandemisinin koşullarında ABD hükümeti ve Fed’in piyasaya aktardığı yüklü miktarda paranın ABD’de enflasyonu yükseltmesinin ardından Fed, bunun tam tersi bir politika izlemeye başladı. Piyasalar 2022 yılında dört kez faiz artırımı bekliyor.

Tahvil getirilerinin artışa geçmesiyle birlikte halihazırda zorlanan teknoloji şirketi hisseleri ve kripto paralar ağır darbe aldı. Analistlere göre bu iki varlık sınıfı, risksiz tahvil getirilerine göre artık daha az çekici görünüyor.

Ancak Jackson’a göre kötü gidişatın arkası gelebilir: “Merkez bankaları ve hükümetler, bu tür spekülatif piyasaların yükselişinde rol oynamıştı. Bu kurumların artık tam tersi bir politika izlemesi ile birlikte kripto paraların düşüşünde de etkili olabilirler.”

Öte yandan UBS’in döviz stratejisi başkanı James Malcolm, sıkı regülasyon endişelerinin yanında kripto para teknolojisi ile ilgili bazı problemlerin de bu sektörü bir kış sezonuna sokabilecek faktörlerden biri olduğunu iddia etti:

“Teknoloji dünyasındaki çok sayıda insan, kripto teknolojisinin verimli olup olmadığını sorguluyor. Eğer bu gerçekten de geleceğin teknolojisi ise büyük teknoloji şirketleri neden bu alanda hemen girişimlerde bulunmadı? Google neden bu alana büyük miktarlarda yatırım yapmadı?”

Her ne kadar bazı uzmanlar kripto paraların teknolojisi konusunda çekimser olsa da aslında bu teknoloji, artık tüm dünyanın adapte olmak istediği geleceğin teknolojisi olarak görülüyor.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu