Bitcoin

Bitcoin 1000 Dolara Düşecek Mi?

JP Morgan analistlerinin 1.000 dolar seviyesi iddiası ne kadar doğru?

JP Morgan analistleri yaptıkları açıklamalarında, kripto para birimi Bitcoin hakkında fiyatının kademeli olarak düşecek olduğunu ve fiyatının 1.260 dolar ve altında bir seviyeye düşebilecek olduğunu iddia ettiler. Bitcoin fiyatının ne kadar düşecek olduğu hakkında JP Morgan analistlerinin bu iddiası çok dikkat çekmiş bir iddia oldu ve kripto para yatırımcıları marka değeri yüksek olan JP Morgan hakkında yapılan bu açıklamaların doğru olabilecek olduğunu düşünmeye başladılar.

JP Morgan analistlerinin yakın ve uzak gelecekte Bitcoin fiyatının bu kadar büyük oranda düşebilecek olduğunu iddia ediyor olması endişe yaratıyor. Kripto para birimlerindeki fiyat değişimlerini kısa vadede görmek çok beklendik bir değişim olmasa da yatırımcıların, kısa ve uzun vadede yaşanacak olan değişimleri yakından takip etmesi ve bu değişimler boyunca kripto para birimlerindeki fiyatların değişim zamanları ve ne kadar sürede yükseliş ve düşüş görüldüğünü iyi takip etmesi gerek.

Bitcoin fiyatı hakkında uzunca bir süredir devam eden düşüşlerin, 1.000 dolar ve altındaki fiyatların görülmesi için çok fazla gündeme gelmesine gerek yok. Zira daha önce kripto para fiyatlarının 1.000 dolar altını görecek olduğunu onlarca kripto para ve Bitcoin analisti öylesine iddia ettiler ki, kripto para piyasalarında sürekli olarak Bitcoin fiyatının 1.000 dolar seviyesinin altını görebilecek olduğu iddialarından artık Bitcoin yatırımcıları bıktı. Bu sürede, kripto para fiyatlarının sürekli olarak değişiyor olması ve Bitcoin fiyatının sürekli düşüş ve yükseliş eğilimlerini zaman zaman yaşıyor olması sektörde bazı zorluklar yaşatıyor olsa da sektörün geleceği hakkında bazı umut verici gelişmelerinde zaman zaman yaşanmasına sebep oluyor.

Bitcoin fiyatının 1.000 dolara düşecek olduğu iddiaları tutmayınca, kripto para sektöründe olan yatırımcılar, düşüş hakkında ortaya atılan iddiaların tutmadığını düşünerek, piyasanın kendisini koruduğunu düşünüyor ve piyasada olası düşüşler görmeyecek olduklarını düşünebiliyorlar. Kripto para birimlerinin kısa vadede ne kadar yükselecek olduğuna dair henüz kesinlik kazanmış bir bilgi olmadığından, Bitcoin fiyatının 1.000 dolar seviyesine düşmesi ne kadar olası ise 10.000 dolar seviyesine orta vadede yükselmesi o kadar yüksek bir ihtimal. Henüz orta vadede veya kısa vadede kripto para birimi Bitcoin ve diğerlerinin fiyatında çok yükseliş beklenmemesi gerektiği iddia edilse de düşüşlerin beklenmesi ve 2019 yılının ilk 6 ayı boyunca kripto para fiyatlarında beklenmedik düşüşler yaşanacak olduğu tahmin ediliyor.

Kısa vadeli olarak yaşanan düşüşler yatırımcılar tarafından tolere edilebilir düşüşler olsa da, uzun vadede yaşanan düşüşler kripto para piyasalarında beraberinde yatırımcılara umutsuzluk ve gelecek hakkında karanlık düşüncelere kapılmalarına sebep olabiliyor.

Bitcoin hakkında JP Morgan analistleri tarafından ortaya atılan 1.260 dolar iddiasının ne kadar vadede gerçek olacağı açıklanmadı. JP Morgan analistleri, Bitcoin fiyatının önce 3.000 dolara düşecek olduğunu, sonra 2.000 dolar seviyesine düşecek olduğunu, en son 1.260 dolar ve altında bir seviyeye düşmesini beklediklerini iddia ettiler. Kripto para fiyatlarında yaşanan değişimlerin Bitcoin fiyatı ile daha büyük düşüşlere sebep olabileceği tahmin edilse de henüz yakın zamanda Bitcoin fiyatının 1.260 dolar veya yakınlarda bir fiyat seviyesine düşmesi beklenmiyor. Bitcoin ve kripto para analistlerinin kısa vadede beklentisi 4.000 dolar direnci kırılamaz ise ve satımlar artar ise 3.000 dolar seviyesinin altının görülmesi ve sonrasında 2.500 dolar veya 2.800 dolar seviyesine kadar düşüş olup, dip fiyat beklentisi olan 1.500 dolar seviyesine kadar düşüş olması yönünde.

1.500 dolar seviyesi Bitcoin için önemli bir seviye, hatta en önemli seviyeler arasında kritik rol oynayan bir seviye olabilir. Yatırımcıların karar verip vermeme arasında kararsız kalacak oldukları 1.500 dolar seviyesinde eğer güçlü alım talebi olmazsa piyasada Bitcoin satış talebinin artış göstermesi ve Bitcoin fiyatının JP Morgan analistleri tarafından iddia edilen 1.260 dolar seviyesinin altına düşülerek 1.000 dolar seviyesinin, hemen ardından ise 1000 dolar altındaki fiyat seviyelerinin görülmesi iddia ediliyor.

Analistlere göre Bitcoin fiyatının düşmesi ve yükselmesi arasındaki farklar yatırımcıların alım ve satım taleplerine göre değişebildiği için kurumsal yatırımcılar piyasada girmeden 1.500 dolar ve altında seviyenin görülmesi çok fazla mümkün olabilir.

1.000 dolar seviyesi ölüm değil!

Bitcoin hakkında 1.000 dolar seviyesine düştüğünde kripto para piyasalarının ölüm gününü yaşayacak olduğu iddiaları asla doğru değil. Bitcoin ilk çıktığı zamanlar çok düşük dolar cinsinden değere sahipti ve daha sonra 100 dolar değere sahip oldu, sonra zaman içerisinde yükselmeye başladı ve 1.000 dolar seviyesini, ardından 2.000 dolar seviyesini Eylül 2017’de ise 3.000 dolar seviyelerine yakın seviyeleri gördü hatta geçti. 3.000 dolar seviyesine kadar orta vadede hızla yükselen Bitcoin bu yönü ile yatırımcılara dünyada kripto para yatırımcılarının kripto para birimlerinden beklentilerinin anlık olarak yükselişler ve düşüşlere karşı her zaman için hazırlıklı olmalarını gösteren bir yükseliş oldu.

Kripto para birimlerinde yaşanan fiyat değişimlerinin yakın zamanda Bitcoin piyasa hacmi değerini 63 milyar dolar seviyesinden 60 milyar dolar seviyesinin altına düşürmesi durumunda 59 milyar dolar ve altındaki Bitcoin piyasa hacmi ile birlikte 3.000 dolar altının görülerek, sonrasında 2.500 dolar seviyesine gerilemesinin mümkün olabilecek olduğu değerlendiriliyor.

Bitcoin en sonunda 1.200 dolar veya daha düşük bir seviyeye düşerse kripto para fiyatlarındaki değişimlere bağlı olarak piyasa tekrar 20 bin dolar seviyesine geri dönebilecek seviyede kalabilir. Uzun vadede 20 bin dolar seviyesinin beklenmesi gerektiğinden, kısa vadede yükseliş beklemek yerine düşüş beklemek olası kayıpların düşük olmasını ve kripto para piyasası hacminde düşüşler olup Bitcoin fiyatındaki düşüşlere karşı hazırlıklı olmanıza ve bu sayede piyasayı tarafsız olarak ve panik yapmadan değerlendirip doğru kararlar almanıza yardımcı olabilir.

20 bin dolar seviyesine kısa vadede veya orta vadede asla yükseliş olmayacak olduğunu düşünmekte olan kripto para analistleri, orta vadeli süreçte kripto para birimlerinin düşebilecek olduğunu veya eski 6.400 dolar seviyesine yakın seviyelerde tutunarak yükselişe başlayabilecek olduğunu ifade ediyorlar. Bitcoin’i anında yükseltebilecek olan bazı kurumsal yatırımcıların 2019 yılının ilk 6 ayından sonra piyasaya girmeleri beklenmese de piyasada bulunmaları ve Bitcoin alma istekleri olması halinde Bitcoin fiyatının aniden yükselebilecek olduğu ve bu yükselişlerin uzun vadede 20 bin dolar seviyesinden daha yüksek bir seviyeye yükselmesi için Bitcoin’e en fazla yardımcı olabilecek nedenlerden birisi olması bekleniyor.

Kendiniz karar verin

Kripto para birimlerini alıp, almamak, ya da satıp satmamak konusunda kendi kararınızı kendiniz vermeniz bir analiste bağlı olmadan en doğru kararı kendiniz için verebileceğinizi gösterir. Bitcoin fiyatının aniden yükseldiği bir piyasa ortamında hemen satış yapamayabilecek özgüvene sahip olamaz iseniz ve aniden değer kaybetmeye başlayan ve sizin analistler ”ne diyecek” diye beklediğiniz kısa sürede binlerce dolar değer kaybedebilecek olan Bitcoin, kazançlı çıkmanıza engel olabilir.

Her yükselişte veya aynı seviyede kalsa bile bir analiste ne kadar ünlü olursa olsun bağlı kalmayın ve kripto para birimlerini takip ederek, kendi yatırımlarınız hakkında kendi kararlarınızı vermeyi iyi öğrenin. Unutmayın, Bitcoin sıradan bir altın yatırımından farksız değildir ve herkes tarafından satın alınabilir veya satışı yapılabilir. Ancak kripto para birimlerinin fiyatlarını kimse tahmin edemez ve ”kesin bu fiyat olacak” diyemez. Bitcoin fiyatı hakkında yapılan orantısal rakamların ne kadar doğru olduğunu kripto para analistlerinin piyasa verilerini inceleyerek biraz yaklaşık tahminler yapması mümkün olsa da %100 net Bitcoin fiyatının uzun vadede ne olacak olduğu asla bilinemez.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu