Kripto HaberleriAnalizBitcoin 9.500 Dolara Yükseldi - Yatırım Zamanı Mı, Satış Zamanı Mı?

Bitcoin 9.500 Dolara Yükseldi – Yatırım Zamanı Mı, Satış Zamanı Mı?

Takip et

Bitcoin son dönemde yükselmeye başlarken, bazı kripto para birimi sahipleri için bu son yükselişler yatırımcıların beklentisini henüz karşılamıyor. Kripto para birimlerinin değerinin düşebilecek olduğu veya yükselebilecek olduğunu iddia eden kripto para birimi ve Bitcoin analistlerine göre bu dönemde olan 200 dolar kadar bir yükseliş yatırımcıların piyasaya yeni yatırım göndermesi (yapması) veya ellerindeki yatırımların oranını artırmaya karar vermeleri için etkili bir sebep değil. Yatırımcıların kısa vadede çok büyük kazançlar elde edebilecek olduklarını ancak kısa vadeli olarak beklentilerin minimal düzeyde tutulması gerektiğine değinen Bitcoin analistlerine göre eğer çok büyük bir fiyat artış beklentisinde olan yatırımcılar bu dönemde kar satışı yaparlar ise fiyatların düşmeye başlaması mümkün olabilir. Bitcoin fiyatındaki değişimin ne zaman 10.000 doları görebileceği konusunda bazı yatırımcıların ”Bitcoin 10.000 dolar olacak mı?” sorularının yanıtında saklı olduğuna değiniyor kripto para birimi analistleri.

Bitcoin’in 10.000 dolar beklentisinde olan yatırımcılar için öncesinde bazı yeni yatırımlardan söz etmek gerektiğini, sonrasında ise kripto para biriminin fiyat artışını beklemek gerektiğini belirtiyor analistler.

Bitcoin bugün gece geç saatlere doğru yükseliş yaşadı. 9.550 dolar fiyata sahip olan Bitcoin el değiştirirken, bu seviyeden birkaç dakika boyunca el değiştirdi. Yatırımcılar, fiyatın yükselecek olduğu beklentisi ile hareket ederken, 9.550 dolar seviyesinin yeni bir direnç seviyesi olduğu ve bu seviyeden geri düşüş yaşayan Bitcoin’in fiyatında bu seviyeyi geçmek için çok güçlü bir yatırım yani alım talebi olması gerektiği ifade ediliyor.

Yatırımcılar için bu dönemde Bitcoin’e yatırım yapılır mı? Sorusunun yanıtı en önemli sorular arasında bulunuyor. Eğer kripto para birimlerine kısa vadede yatırım yapmayı düşünen birisi iseniz bugün 9.500 dolar seviyesinde bulunan ve sürekli olarak değer artışı yaşamaya başlayan Bitcoin’e sahip olmanızda herhangi bir sakınca görülmüyor. Ancak kısa vadeli olarak sadece son 24 saat içerisinde satış yapacak iseniz bu durumda Bitcoin sizi diğer tüm kripto para yatırımlarında olduğu şekilde zarara uğratma potansiyeli taşıyor.

Bitcoin 5.000 dolar seviyesinden bu seviyelere yükseliş yaşadı

Bitcoin birkaç ay önce 5.000 dolar seviyesini bile göremeyecek olduğuna dair bazı iddiaların arkasında yatırımcıların desteği sayesinde bugün bu seviyeleri gördü. 5.000 doları bile göremeyecek olduğu iddia edilen bir kripto para biriminin 9.000 doları geçmesi yatırımcılar için aslında bir moral ve motivasyon kaynağı.

Bitcoin’in neden 9.550 dolar seviyesini geçemediği ile ilgili analistler bu seviyede destek bulamadığı için ve kar satışlarının bir anda olmasından dolayı Bitcoin fiyatında tekrar gerileme olduğunu düşünüyor. Tüm bunlar, aslında Bitcoin fiyatının 9.550 dolar seviyesinde destek bulsa daha fazla yükselmesinde herhangi bir olası engel olmadığını ve yükselişin devam edebilecek olduğunun göstergesi. Yatırımcılar 9.550 dolar seviyesi ile ilgili olarak yakın zamanda tekrar bu seviyeye yükseliş bekleyebilirler, ancak bu seviyenin kesin olarak geçilmesi için kripto para birimi yatırımcılarının özellikle de büyük kripto para yatırımcılarının 9.550 dolar seviyesini geçilmesinin istemeleri gerek.

Aksi durumda Bitcoin fiyatının bu seviyeyi geçmesi mümkün değil. Bir anda değeri artan Bitcoin’in bu seviyeyi bir anda atlayarak 9.600 dolara yükselmesi de mümkün. Bu seviyeyi görmesi için ise öncelikle 9.450 dolar seviyesinde topladığı desteğin ardından Bitcoin yatırımcılarının büyük bir alım talebi göstermesi gerek.

Bitcoin alayım mı, almayım mı?

Bitcoin fiyatının yükselecek olduğu beklentisi olsa da kripto para analistlerinin hepsi aynı görüşte değil. En basit olarak Tom Lee bu hafta Bitcoin fiyatında beklentisinin yükseliş olacağından yana olduğunu ve 20.000 doların üzerini kısa bir zamanda geçebilecek olduğunu iddia etti. Ancak aynı Tom Lee 2018 yılı sonunda 22.500 dolar beklentisi olduğunu iddia etmiş ve sonrasında tahminini yükseliş olmayınca 15.000 dolar en düşük seviye olarak göstermiş ancak iddialarının tam tersi Bitcoin 4.000 doların bile altına düşmüştü. Kripto para analistlerinin neredeyse hiçbiri özellikle de yüksek fiyat tahminlerinin kısa sürede olacak olduğunu iddia edenlerinin oldukça büyük bir bölümü sadece dikkat çekmek amacıyla böyle hareket ediyor.

Bir yatırımcı olarak eğer kısa vadeli olarak 1 ay kadar bekleyebilecek iseniz Bitcoin satın alabilirsiniz. 9.450 dolar fiyat ile Bitcoin satın almanız durumunda bunun sonucunun kısa ve orta vade ile çok uzun vadede yine sizin yararınıza olacak olduğu net.

Kısa vadeli olarak beklentileri yine de çok yüksek tutmamak ve kısa vadeli yatırımın 1 ay ile sınırlı olmaması, 6 ay ve 1 yıl kadar orta ve uzun vadeli Bitcoin yatırımlarından geri dönüşlerin iyi olabileceğini bilerek yatırım yapmak gerek. Aksi durumda üzülen taraf kripto para analistleri olmuyor, yine siz yani yatırımcının kendisi oluyor.

Uzun vadeli olarak tüm seviyelerde olmasa da birçok farklı fiyat seviyesinden alım yapılabilir. Yine de yatırımcıların uzun vadeli olarak çok daha fazla kar elde edebilmek için en düşük Bitcoin fiyatı ve en düşük seviyeye yakın fiyatlardan yatırım yapması son derece önemli. Bitcoin’in yükselip yükselmeyecek olduğu hakkında bazı kripto para birimi yatırımcılarının yine beklentileri bu dönem için iyi olsa da bazılarının tam tersi olduğundan yatırımcının bu konuda kendi kararını kendisinin verebilmesinin en önemlisi olduğu çok açık.

Bitcoin yatırımı 1 yıl ve daha uzun süreli olduğunda orta vadeli, 24 aydan uzun vadeli olduğunda ise uzun vadeli olarak değerlendirilebilir.

Tüm bunlar aslında kripto para yatırımcısının 9.450 dolar seviyesinden alım yaptığında ne zaman Bitcoin’lerini satacak olduğuna veya satış yapmak isteyip istemediği ve kazanç endişesi olup olmadığı ile yakından alakalı. Eğer kazanç endişesi yok ise yatırımcıların kısa ve uzun vadeli bir beklentisi olmayacağı ve her zaman satış yapmaya hazır olduğu için istediği Bitcoin fiyatından yatırım yapmasında da bir sakınca olmayacak.

*Bitcoinsistemi.com herhangi bir kripto para analizi veya fiyat tahmin içeriklerinde öneri ve tavsiye vermemektedir. Yatırımcı kendi yapacak olduğu yatırımdan kendisi sorumludur, Bitcoinsistemi.com hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları