AnalizBitcoin

Bitcoin (BTC) Almanın Doğru Zamanı Mı? Yatırımcılar Nelere Dikkat Etmeli?

Bitcoin almak her zaman için yatırımcıların en düşük fiyat seviyesinden sahip olmak istedikleri bir yatırım olarak hayalleri süslüyor. Ancak bu dönemde dikkat edilmesi gereken önemli konular neler?

Bitcoin almak isteyen özellikle yeni yatırımcılar sert bir şekilde yükselen ve düşen volatil kripto para piyasası karşısında adeta ne yapacağını bilemiyorlar. Yatırımcıların çoğu düşüş yaşanırken hemen elindeki kripto paraları satma yoluna giderken, ciddi yükselişler gördüğünde de hemen alış yapmaya başlayarak aslında en büyük hatayı yapmış oluyorlar.

Özellikle halk arasında “gaza gelmek” tabiri BTC’nin yükseliş yaşadığı bu dönemlerde çokça görülen bir durum. Herkes gerek sosyal medyada yazılan gerekse çevresinden söylenen bir takım vaatlere inanıyor ve strateji belirlemeden anlık olarak karar verip yatırım yapıyor.

Özellikle kripto para piyasası gibi riskli bir piyasada hedefsiz ve plansız yatırım yapmanını yıkıcı sonuçları olabileceğini daha önce defalarca kez bahsettik.

Bu Dönemde Nelere Dikkat Edilmeli?

Daha önce birçok kez bahsettiğimiz mayıs ayında olacak olan halving (yarılanma) olayı şüphesiz şu an BTC fiyatının yükselmesinde etkili olan en kuvvetli sebeplerden birisi. Son günlerde 10 bin doların altına düşüp bugün tekrar yükselmesi ile daha güçlü bir duruş sergileyen BTC, şubat ayı sonuna kadar 12.500 dolar seviyelerine kadar yükselebilir.

Halving fiyatlanmasının bittiğine ve artık kâr satışları sebebiyle düşüşlerin başlayacağına işaret olan seviyeyi ise 9200 dolar olarak gösterebiliriz. Bu dönemde BTC’nin nasıl hareketleneceği hakkında kesin bir tahminde bulunmanın mümkün olmayacağını söylemekle beraber, mart ayının ortalarından mayıs sonuna kadar Bitcoin kâr satışları sebebiyle bir düşüş dönemine girebilir. (Tahminlerimize göre; haberi duyunca al, gerçekleşince sat psikolojisine göre halving fiyatlanması, halving anında ve biraz öncesinde kar satışları sebebiyle bitecek ve fiyatlanma yerini düşüşe bırakacak.)

Bu düşüş döneminde, BTC halving fiyatlanmasıyla (içinde bulunduğumuz yükselişler) yükseldiği seviyeye bağlı olarak yüzde 60’lara kadar düşüş yaşayabilir.

Bu görüşleri son birkaç aydır sürdürüyoruz ve ilk öngörünün tuttuğunu ve fiyatlanmanın son dönemde başladığını görüyoruz. Ancak bu yükselişin ne kadar olabileceğini kestirmek tabi ki imkansız olmakla beraber rekor seviyelere olacak olan yükselişin halving sonrası görülebileceğini daha önceki yazılarımızda da çokça kez belirttik.

Bu dönemde yatırımcılar özellikle stop-loss emir kullanarak, bir plan ve strateji doğrultusunda, kar hedefi belirleyerek yatırım yapmalılar. Eğer orta ve uzun vade olarak yatırım yapacaklarsa halving olayını kesinlikle göz önünde bulundurarak düşüş döneminde yatırım yapma yolunu tercih edebilirler.

Hemen yatırım yapılacak ise öğretici bilgiler verdiğimiz yazımızı inceleyebilirsiniz:

İlgili Haber
Kısa Vadeli Bitcoin Alıp Satanlar Nelere Dikkat Etmeli?

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu