BitcoinHaberler

Bitcoin (BTC) Artık Resmen Beklenen Güncellemeye Kavuştu: Ne Değişecek?

Bitcoin, Taproot güncellemesine kavuştu!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) için uzun bir süreden sonraki ilk ve en büyük güncelleme olan Taproot, resmen aktif edildi.

Planlanan blok aralığına gelindiğinde madencilerin oyuna bırakılan güncelleme, madencilerden %90 oranında birlik alması ile resmen aktif edildi.

Blok 709.488 ila 709.632 arasında alınan karar sonrasında Taproot’un aktif edildiği blockchain üzerinden de görülebilmekte.

Bitcoin, Taproot’a Kavuştu

Bu güncelleme Bitcoin için Ağustos 2017’den beri görülen ilk büyük adım olarak biliniyor.

Bitcoin o tarihlerde ise boğa piyasasının zirvesinde Lightning Network ve Segregated Witness güncellemelerini hayata geçirmişti. Taproot güncellemesi ise özellikle ağın ölçeklenebilirliğini ve gizliliğini arttırmayı hedefliyor ve bu sebepten bir hayli önemli.

Söz konusu soft fork, Merkelized Abstract Syntax Tree (MAST) olarak bilinen bir konsept ve şifreleme kullanmakta. Taproot ile ilgili açılan internet sitesinde yer alan bilgilere göre ise MAST direkt olarak akıllı kontratların çok daha verimli ve gizli olmasını sağlayabilir. Bu imza sayesinde bir harcama yapıldığında bütün detaylar değil de sadece harcamanın bir kısmı paylaşılmakta.

Bitcoin geliştiricisi Sjöberg, Taproot’un ağda aktif edilmesinin aslında Bitcoin ağının sürdürülebilirliği ve uzun ömürlü olması konusunda çok önemli bir şey olduğunu belirtti. Taproot’un 100 yıl çalışılan bir gelişime ev sahipliği yaptığını belirten Sjöberg, bu yenilemeye öncülük eden isim olmuştu ve BTC 24 saat içerisinde %1,6 yükseldi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu