Kripto HaberleriBitcoinBitcoin (BTC) Artık Resmen Beklenen Güncellemeye Kavuştu: Ne Değişecek?

Bitcoin (BTC) Artık Resmen Beklenen Güncellemeye Kavuştu: Ne Değişecek?

Takip et

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) için uzun bir süreden sonraki ilk ve en büyük güncelleme olan Taproot, resmen aktif edildi.

Planlanan blok aralığına gelindiğinde madencilerin oyuna bırakılan güncelleme, madencilerden %90 oranında birlik alması ile resmen aktif edildi.

Blok 709.488 ila 709.632 arasında alınan karar sonrasında Taproot’un aktif edildiği blockchain üzerinden de görülebilmekte.

Bitcoin, Taproot’a Kavuştu

Bu güncelleme Bitcoin için Ağustos 2017’den beri görülen ilk büyük adım olarak biliniyor.

Bitcoin o tarihlerde ise boğa piyasasının zirvesinde Lightning Network ve Segregated Witness güncellemelerini hayata geçirmişti. Taproot güncellemesi ise özellikle ağın ölçeklenebilirliğini ve gizliliğini arttırmayı hedefliyor ve bu sebepten bir hayli önemli.

Söz konusu soft fork, Merkelized Abstract Syntax Tree (MAST) olarak bilinen bir konsept ve şifreleme kullanmakta. Taproot ile ilgili açılan internet sitesinde yer alan bilgilere göre ise MAST direkt olarak akıllı kontratların çok daha verimli ve gizli olmasını sağlayabilir. Bu imza sayesinde bir harcama yapıldığında bütün detaylar değil de sadece harcamanın bir kısmı paylaşılmakta.

Bitcoin geliştiricisi Sjöberg, Taproot’un ağda aktif edilmesinin aslında Bitcoin ağının sürdürülebilirliği ve uzun ömürlü olması konusunda çok önemli bir şey olduğunu belirtti. Taproot’un 100 yıl çalışılan bir gelişime ev sahipliği yaptığını belirten Sjöberg, bu yenilemeye öncülük eden isim olmuştu ve BTC 24 saat içerisinde %1,6 yükseldi.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları