AltcoinAnalizBitcoinEthereumXRP

Bitcoin (BTC) Düşüşe Geçti! Altcoinler Tehlikede Mi? Ethereum (ETH), Ripple (XRP) ve Diğerleri…

Bitcoin'in sert şekilde 9800 dolar seviyelerine kadar düşüş yaşamasından sonra altcoinler de aşağı yönlü hareket etti. Peki altcoinler için kritik nokta ne?

Bitcoin fiyatı akşam saatlerinde sert bir şekilde aşağı yönlü hareket etti. 9800 dolar seviyelerine kadar gerileyen BTC fiyatı, bir miktar toparlamış olsa da birçok kişinin anlık satışlar sebebiyle zarar etmesine sebep oldu.

Altcoinler de Bitcoin’in düşüşüne paralel bir şekilde tepki verdi ve gerileme yaşadılar. Aşağıdaki grafikte Bitcoin Ethereum ve XRP‘nin son yaşadığı düşüşteki benzerliği görebilirsiniz.

“Bitcoin – Ethereum – XRP” Fiyat Grafiği Karşılaştırması

Altcoinler son zamanlarda BTC’yi gölgede bırakacak şekilde ciddi yükselişler yaşadı. Son 1 ay içerisinde yatırımcısına yüzde yüzde 50 oranında kazanç sağlayan XRP’nin yanı sıra ETH de 1 ay içerisinde ortalama yüzde 90 değer kazanarak adeta güven tazeledi.

Son zamanlarda yüzde 61 seviyelerine kadar düşen BTC hakimiyetinin, bugün yaşanan son düşüşten sonra yüzde 62 seviyelerine yükseldiği görülürken altcoinlerdeki hareketleri BTC’ye bakarak yorumlamak en doğrusu olacaktır. Zira BTC piyasanın hala yüzde 60’ından fazlasını elinde tutuyor ve yukarıdaki grafikte de görüldüğü gibi tüm altcoinler BTC ile beraber hareketleniyor.

Bitcoin (BTC) Hakimiyeti

Bu dönemde daha önceki analizimizde de BTC hakimiyetinin 2018 yılından beri olan destek seviyesinin altına gerilediği ifade etmiş ve bu durumun bir “altcoin boğa sinyali” olabileceğini ifade etmiştik.

Son düşüşten sonra bakıldığı zaman hızlı bir şekilde yükselen BTC hakimiyeti için en önemli seviye bu destek seviyesinin tekrar üzerine çıkması olarak yorumlanabilir. Günlük ve özellikle haftalık olarak BTC hakimiyeti eğer yüzde 63,5 seviyelerinin üzerine çıkar ve BTC’deki düşüşler devam ederse altcoinler ciddi şekilde gerileme yaşayabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu