AnalizBitcoin

Bitcoin (BTC) Fiyat Analizi – Büyük Resimde Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Bitcoin fiyatı 6900 dolar seviyesi üzerinde haftalık kapanış yaparak olumlu bir duruş sergilese de düşüş riski hala devam ediyor. Peki kısa vadede dikkat edilmesi gereken seviyeler neler?

Haftalık grafiğe bakıldığı zaman Bitcoin, 13 Mart günü yaşadığı sert düşüşten sonra ciddi anlamda toparlanma sürecine girdi. Hem piyasadaki halving baskısı hem de korona virüs etkisi ile bu süreçte 3800 dolar seviyelerine kadar gerileyen BTC, 5 haftalık bir yükseliş maratonuna girdi.

Grafiğe bakıldığı zaman 5 hafta boyunca yönünü yukarı yönlü devam ettiren BTC, bu kadar uzun süren yükseliş trendini en son yaklaşık 11 ay önce görmüştü. 6900 dolar seviyesi üzerindeki haftalık kapanış birçok uzmana göre çok olumlu olarak görülse de her hafta biraz daha düşüş yaşayan hacim, aslında düşüş trendinin tam anlamıyla bitmediğini gözler önüne seriyor.

Bitcoin Haftalık Grafiği – Kaynak: Tradingview

Grafikte görüldüğü gibi Bitcoin son 5 haftadır yükseliş yaşamış olsa da hacim gittikçe düşüyor. Ancak daha önceki haftalara baktığımız zaman 7.000 dolar seviyelerinden 14.000 dolarlara yükselişte bile aslında çok fazla bir hacim olmadığı görülüyor. Bu da son haftalarda piyasaya sıcak para girdiğinin bir işareti olabilir.

Bu seviyelerde uzmanların beklediği tıpkı grafikteki sarı alanda gösterilen sıkışma gibi ilerleyen günlerde fiyatta bir sıkışma yaşanabileceği. Zira önümüzdeki Bitcoin halving (blok ödülü yarılanması) olayı da hesaba katıldığında önümüzdeki birkaç hafta fiyatın 6900 ila 7700 dolar seviyeleri arasında sıkışması son derece muhtemel.

Öte yandan alt periyotlara inip günlük grafiğe baktığımız zaman önemli destek seviyelerinin 6500 ve 5800 dolarda olduğu görülüyor. Yaklaşık 6840 dolar seviyelerine gelen destek seviyesinin günlük olarak altında kapanışı, olası bir 6500 ve 5800 dolar seviyelerine düşüşü tetikleyebilir.

Bitcoin (BTC) Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

Direnç noktasına bakıldığında ise 7450 ve 7700 dolar seviyeleri trend değişimi için önemli olarak görülürken bu seviyelerin aşılması durumunda en önemli seviye 8.000 dolar olarak görülüyor. Zira trend belirlemede önemli bir rol oynayan  200 ve 100 günlük hareketli ortalama an itibarı ile 8.000 dolar seviyelerine denk geliyor.

Halving öncesinde düşüş trendinin hala bittiğini söyleyememekle beraber yükseliş yönündeki hareketlerde de iyi pozisyon alabilmek için belirtilen destek ve direnç seviyelerini göz önünde bulundurmakta fayda var.

Ayrıca her zaman bahsettiğimiz gibi özellikle içinde bulunduğumuz riskli dönemlerde yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken bazı konuları sizin için maddeler halinde listeledik:

  • Stop-limit emir kullanmak
  • Sert yükselişlerde FOMO (yükselişi kaybetme korkusu) etkisine kapılıp yüksek seviyeden alış yapmamak
  • Sert düşüşlerde panikleyerek satış yapmamak
  • Her zaman planlı ve programlı şekilde hareket etmek
  • Güncel kripto para haberlerini takip etmek
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim

Harika analizler tskler


Başa dön tuşu