Kripto HaberleriBitcoinBitcoin (BTC) Fiyatı Neden Aniden Düştü? İşte Muhtemel Sebepler!

Bitcoin (BTC) Fiyatı Neden Aniden Düştü? İşte Muhtemel Sebepler!

Takip et

Bitcoin (BTC) fiyatı bu hafta ekonomik resesyon ve yükselen faiz oranları endişesinin artmasıyla birlikte kritik bir destek noktası olan 38.000 doların altına indi.

Son 24 saatte %8 değer kaybeden dünyanın en büyük kripto parası, son bir buçuk ayın en düşük seviyesi olan 35.000 dolara kadar geriledi. Bununla birlikte BTC halen Ocak ayında gözlenen bu yılın en düşük seviyesinden %10 daha yüksek bir bölgeden işlem görüyor.

bitcoin
BTC’nin ani düşüşünü gösteren günlük fiyat zaman grafiği.

BTC fiyatının son düşüşü ABD hisse senedi piyasalarıyla eşzamanlı olarak gerçekleşti. Bilindiği üzere BTC bu yıl sürekli olarak özellikle Nasdaq’daki büyük teknoloji hisseleri ve Nasdaq 100 endeksleriyle birlikte hareket etmişti.

Yükselen faiz oranları da kripto para ve hisse senedi piyasaları için endişe kaynağı oluyor. FED bu yıl halihazırda iki kez faiz artırımı yaptı ve enflasyonla mücadele kapsamında daha fazla artışa da açık kapı bıraktı.

İlgili Haber
Ünlü Analist Düşüşe Geçen Bitcoin (BTC) Fiyatı İçin Bir Sonraki Destek Noktasını Açıkladı!

Bitcoin Fiyatı Nasdaq ile Birlikte Hareket Ediyor

BTC’nin günlük grafiği incelendiğinde kripto paranın son düşüşünün ABD piyasasının açıldığı saatlerde yaşandığı gözleniyor. BTC’deki düşüş sırasında hem Nasdaq Composite hem de Nasdaq 100 endeksleri yaklaşık olarak %5 değer kaybetmişti.

Teknoloji şirketi hisseleri, bu hisselerin gelecekte getireceği kazancı daha az çekici hale getirdiği için faiz artışlarından büyük ölçüde etkileniyor. 2021 yılında yaşanan ralli temel olarak düşük faiz oranları sayesinde gerçekleşmişti. Kolaylıkla borç alan ABD’li yatırımcılar bunları hisse senetlerine yatırdı ve bu da BTC fiyatını desteklemişti.

Bu yüzden Bitcoin artık daha çok bir teknoloji şirketi hisse senedi gibi hareket ediyor.

ABD’ye ek olarak Avustralya ve İngiltere’de de benzer faiz artışları yapıldı. Bu tür bir ortamda yatırımcılar emtialar, kamu hizmetleri ve temel tüketim malları gibi gerçek dünyayla daha fazla bağlantılı varlıklara yöneliyor ve teknoloji hisselerine olan talep düşüyor.

Bugün de ABD borsalarının yaklaşık yüzde 1 ekside olduğu görülürken özellikle küresel borsaların kapalı olduğu haftasonu, kripto piyasasında az da olsa bir yükseliş görülebilir.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları