AnalizBitcoin

Bitcoin (BTC) Fiyatı Yükseliyor – 10.000 Dolar Görülecek Mi? – 30 Günde Neler Yaşandı?

Bitcoin fiyatında 9.700 dolar görüldü. Kısa süre içerisinde kripto para birimi yatırımcıları kazanç elde edebileceklerine olan inançlarını yitirmiş iken bu yükselişin yaşanması bir anda piyasada şok etkisine neden oldu. Peki bundan sonra ne bekleniyor?

Kripto para birimlerinin değeri son dönemde bir artıyor, bir azalıyor. Bitcoin son 2 gün içerisinde 9.100 dolar seviyesinden 600 dolar değer kazanıp 9.700 dolar seviyesine yükselmesi yatırımcılar üzerinde olumlu etki yaşattı. Bugün içerisinde yaşanan son gelişmeler ile piyasanın 10.000 doları görebileceğine olan inanç arttı. Birçok kripto para sahibi, kısa süre içerisinde 10.000 dolar beklediğini uzunca bir süredir ifade ediyordu, ancak son 2 gün içerisinde yaşanan 9.100 dolara düşüş nedeniyle birçok kez bu beklentilerinin kısa vadede gerçek olamayabilecek olduğunu düşünüyordu.

Bitcoin’i bugün bir anda 400 dolardan daha fazla yükselten sebeplerin neler olduğu hakkında analistler, balina eylemleri ve Bitcoin yatırımcılarının 10.000 dolar beklentisi olduğu için yükseliş beklentisinde olduklarına işaret etti. Ayrıca BTC’nin 9100 dolar desteğinde tutunması yatırımcıya güven verdi ve yaklaşan halving olayı sebebiyle de yükselişler tetiklenmiş oldu.

Korona virüs etkili oldu

1 ay içerisinde Bitcoin fiyatının düşmesinde en etkili sebeplerden bir tanesi ise Çinli kripto para birimi yatırımcıları olmuştu. Kripto para birimi yatırımcısı Çinliler büyük oranda kazanç elde edemeyeceklerini ve daha fazla fiyat sorunlarının olabileceğini düşünerek piyasadan çekilmiş ve korona virüs dolayısı ile ülkede internet erişiminde sıkıntı olmasa bile nakit varlıkların kendileri için daha iyi bir seçenek olduğuna hükmetmişlerdi.

Ancak global olarak bu gibi kaosların altın ve Bitcoin gibi arzı kısıtlı ürünleri değerlendirmesi öngörülüyor.

“Daha çok yükselecek”

Kısa vadede Bitcoin fiyatının 9.700 dolardan sadece 300 dolar daha kazanması halinde 10.000 doları görmesi ve 10.000 doları görmesi ile beraber ciddi yükselişlerin tetiklenebileceği öngörülüyor.

Bu süreçte teknik direnç ve destek noktaları kadar önemli olan psikolojik direnç noktası olan 10.000 dolar seviyesi, kırılması durumunda ciddi FOMO (fırsatı kaybetme korkusu) etkisini tetikleyebilir. Böyle bir FOMO yaşanması durumunda nisan ayına kadar 11.800 ila 12.500 dolar seviyelerinin görülebileceğini ifade eden analistler, halving etkisi ile nisan ve mayıs aylarında BTC’nin ciddi gerilemeler yaşayabileceğinin de altını çiziyor.

Öte yandan halving sonrası, düşüşten sonra ise tekrar ciddi yükselişlerin görüleceği de öngörülüyor.

Altcoin Yükselişleri Neyi İfade Ediyor?

Kısa süre öncesine göre %20’den daha fazla değer kazanan Bitcoin güncel fiyatının, bugün yaşanan %10’luk XRP artışından sonra yükselmesi ayrıca bir etki oluşturdu. Birçok XRP yatırımcısı bugün BTC yükselmediği için XRP tercih etmenin en iyisi olduğunu ifade etmiş, ancak kısa süre sonra BTC fiyatı XRP’nin yükselişini yakalamıştı.

Altcoinlerdeki özellikle son dönemde BTC’yi sollayan yükselişlerin ise hacimler sebebiyle olduğu düşünülüyor. Zira BTC hacmi diğer tüm kripto paralara göre onlarca kat daha fazla iken altcoinlerin hacimsiz oluşu daha sert düşüşlere ve yükselişlere gebe olabiliyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu