Kripto HaberleriAnalizBitcoin (BTC) Fiyatının Altına Olan Korelasyonu Rekor Düşüş Yaşıyor: Analistler Ne Düşünüyor?

Bitcoin (BTC) Fiyatının Altına Olan Korelasyonu Rekor Düşüş Yaşıyor: Analistler Ne Düşünüyor?

Takip et

Bitcoin’in değerini kaybetmeme, yatırım yapılan paranın alım gücünü koruma ve bu sayede enflasyondan etkilenmeyen bir varlık olma özelliği her geçen hafta azalıyor.

Bitcoin Fiyatının Altına Olan 90 ve 60 Günlük Korelasyonu Tarihin En Düşük Seviyesinde

Coin Metrics verilerine göre, dünyanın en büyük kripto parasının, fiziksel altın ile desteklenen ve fiyatı altına endeksli olan PAX Gold (PAXG) altcoinine olan 90 günlük korelasyonu -0.41 ile rekor bir seviyeye düştü.

Bitcoin ile PAXG arasındaki 60 günlük korelasyon ise bu ayın başında yine rekor bir düşüş olan -0.5’e kadar gerilemişti.

BTC’nin altının hareketlerine olan korelasyonundaki düşüşü gösteren grafik.

Bu korelasyon, FED’in düşük büyüme ve yüksek enflasyon değerlerini faiz artırışı yöntemi ile çözmeye çalışacağını açıkladığı Şubat ayında tersine dönmüştü.

Korelasyon değerlerinde +1, iki varlığın tamamen aynı şekilde hareket ettiğini, -1 ise iki varlığın birbirine tamamen zıt hareket ettiğini gösterir.

“BTC Tasarruf Aracı Olmak Yerine Riskli Varlık Sınıfına Girdi”

Genesis Global şirketi analistlerinden Noelle Acheson, bu gelişmeyi şöyle değerlendirdi:

“BTC fiyatının altına olan korelasyonunun tersine dönmesi, dünyanın en büyük kripto parasının büyük hisse senedi endekslerine olan artan korelasyonuna ve bir tasarruf aracı olmak yerine riskli varlık sınıfına girdiğini gösteriyor. Buna ek olarak piyasaların enflasyonun etkilerini sindirmesi ve likidite çekimlerinin ardından bir fiyat türbülansı yaşanabileceğine işaret ediyor.”

BTC savunucuları uzun bir süredir bu kripto paranın 21 milyonluk sınırlı arzını ve dört yılda bir azalan arz genişlemesini kanıt göstererek Bitcoin’in bir enflasyondan korunma aracı olduğunu söylüyor.

Bu yıl BTC fiyatı %12 kadar düşerken PAXG ve altın ise %4’ün üzerinde değer kazandı.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları