Bitcoin

Bitcoin (BTC) İçin Beklenen Gün Geldi: 16 Kasım Belirlendi

Taproot, 16 Kasım tarihinde hayata geçirilebilir.

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) için büyük bir öneme sahip olan Taproot, sonunda aktif hale geliyor.

Yapılan toplantı ve alınan karar sonrasında 706.632 blok kazıldığında aktif edilmesi planlanan Taproot güncellemesi, beklenen tarihe çok yakında ulaşacak. ECDSA imza tipini Schnorr imza tipi ile değiştirecek olan güncelleme gizliliği arttırmakla da kalmayıp başka faydalar da getirecek.

Schnorr İmza Modeli Geliyor

ECDSA imza modelinin değişmesi ve Schnorr imzalarının gelmesi ile birlikte ağdaki işlem sayısında da önemli bir değişiklik olabilecek. Bu da ölçeklenebilirliği ve devamında daha düşük işlem ücretlerini beraberinde getirecek.

Tabii ki değişen imza modeli sayesinde arttırılmış güvenlik gelecek olması da bunun avantajlarından birisi.

Bitcoin topluluğu uzun bir süreden beri bu güncellemeyi bekelmekteydi ve beklenen oluyor. Daha önce Ocak 2020’de başlayan görüşmeler, son olarak 2020’nin sonlarında yapılan bir Bitcoin Core toplantısı ile karara bağlanmıştı.

Taproot teklifi ise Gregory Maxwell tarafından yapıldı. Maxwell, Bitcoin için akıllı kontrat tabanlı işlem sistemine nasıl geçileceğini düşünen geliştiricilerden birisi ve bunun önemli bir yol olduğunu düşünüyor.

Taproot ile birlikte Bitcoin ağındaki tekil imzalar da tarihe karışacak ve artık Schnorr imzalarına geçilecek. İnsanların BTC’yi aktif hayatlarında kullanmaya başlaması ile birlikte ise bu güncellemenin önemi bir kere daha ortaya çıkmış gibi gözüküyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu