Bitcoin

Bitcoin (BTC) İle İlgili En Korkutucu Konuda Açıklama, MIT’den Geldi!

MIT tarafından yapılan son açıklamaya göre kuantum bilgisayarlar Bitcoin (BTC) için gerçek tehdit oluştmuyor.

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) senelerce ve defalarca ölü ilan edilse de hala güçlü bir şekilde yoluna devam ediyor. BTC ağı senelerden beri aktif olsa da 1 kere bile duraksamadı ve Satoshi Nakamoto’nun icadı mükemmel bir şekilde çalışıyor. Bunu bitirebilecek en büyük tehdidin ise kuantum bilgisayarlar olduğu vurgulanmakta. MIT ise sonunda bu konuda önemli bir araştırma yaparak duruma netlik kazandırdı.

Kuantum Bilgisayarlar BTC İçin Risk Değil

Maryland Üniversitesi fizikçisi Sankar Das Sarma önderliğinde MIT bünyesinde gerçekleştirilen bir araştırma, kuantum bilgisayarları ele aldı. Ünlü fizikçi kuantum işlemcilerin şu an BTC’nin şifrelemesini çözebilmekten çok uzak olduğunu ve bunun mevcut popüler teknolojilerde kullanılamayacağını ifade etti.

Sarma, kuantum işlemcilerin şu an “yapay zeka” ifadesinden sonra en çok hype yaratan ikinci ifade ve unsur olduğunu vurguladı. Bu da aslında bu teknolojinin sanılandan çok daha fazla abartıldığını ortaya koymakta. Buna ek olarak önde gelen birçok hükümetin de kuantum işlemcilere ciddi fon ayırdığını belirten fizikçi, bunun BTC’nin kodunu ve şifresini çözmekten önce bunlar için kullanılabileceğini vurguladı. Bunun için ise ünlü fizikçinin tahminine göre söz konusu teknolojinin çok gelişmesi gerekiyor.

Bitcoin’in genel şifreleme anahtarları daha önce hiçbir şekilde çözülemedi ve bunların çözülmesi isteyenin istediği cüzdana erişim elde etmesi anlamına geliyor. Bu da geçen günlerde yaşanan 600 milyon dolarlık Ronin saldırısının bile katbekat üzerinde saldırılar demek oluyor.

Diğer bir görüş ise aslında Bitcoin için böyle bir tehdit olmadığını gözler önüne seriyor. Zira uzmanlar şu şekilde açıklama yapıyor: “Kuantum bilgisayarlar Bitcoin ağını engelleyecek kadar güçlendiği zaman zaten dünyadaki tüm finansal sistemi çökertecek gücü elinde bulunduracaklar. Yani bu kadar güçlü kuantum bilgisayarlar olduğunda Bitcoin’den önce endişelenmemiz gereken daha önemli konular var.”

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu