AnalizBitcoin

“Bitcoin (BTC) Yeni Yılları Seviyor” Bitcoin’in Yılbaşı Performanslarını Değerlendirdik – Karşılaştırmalı

Bitcoin'in yıl dönümlerinde gösterdiği performansı değerlendirdik...

Bitcoin yatırımcısı, 20.000$ beklentisini 2020 yılında karşılayamayacak gibi görünüyor. 18.000$ seviyesinde tutunma mücadelesi veren Bitcoin‘de, yıl sonunun gelmesi nedeniyle satış baskıları artmış durumda. Son dönemde çok fazla kurumsal alıcının katılımıyla bu seviyelere taşınan fiyat, aralık ayında yatay bir seyir izliyor.

Analistlere göre başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere bir çok ülke, yıl sonu hesaplarını ve vergi ödemelerini aralık ayında yapıyor. Günümüzde bir çok ülkede, Bitcoin ve kripto paralar üzerinden vergi ödemesi ve kurumsal ödeme yapmak mümkün değil.

Bitcoin gibi varlıkların fiat para birimine çevrilerek, kurumsal ödemelerin gerçekleştiğini belirten analistler, bu durumun oluşturduğu satış baskısının fiyatın tırmanmasını engellediğini düşünüyor. Ayrıca, Ağustos’tan itibaren süren ralli nedeniyle yorgun düşen boğalar biraz nefes almak ve kar realizasyonları ile yeni yıla, temiz bir sayfa ile başlamak istiyor gibi görünüyor.

Peki Bundan Önceki Yılbaşlarında Bitcoin Nasıl Bir Performans Gösterdi ?

Bildiğiniz üzere BTC‘nin borsalarda işlem görme serüveni çok da eskiye dayanmıyor. Binance gibi büyük borsalarda dahi 2017 yılı itibariyle işlem göremeye başlayan Bitcoin’in bu konuda karşılaştırılabileceği çok yıl dönümü bulunmuyor. Bitcoin bazı borsalarda 2014 yılında işlem görmeye başlamış olsa da, o yıllarda işlem hacminin düşüklüğü nedeniyle bugüne ışık tutmayacağını düşündüğümüzden, bu incelememizde dikkate almayacağız.

Görüleceği üzere yıl dönümlerinden sonra Bitcoin’deki genel olarak bir yükseliş hareketi gözlemlenmiş.

Bitcoin 2017 yılında ATH seviyesini gördükten sonra sert düşse de pullback yapıp kısmen yükseldiği nokta, yıl dönüme denk geliyor. Daha sonra önceki düşüşün devamı olarak aşağı yönlü hareket gözlenmiş.

2018 yılı sonunda Aralık-Ocak döneminde yatay hareketler yapan Bitcoin, fiyatın dipte olmasının da etkisiyle yeterli alıcıyı bulamamış ve 2018 küçük rallisini başlattığı Nisan ayına kadar yatay hareket etmişti. Burada dikkat edilmesi gereken nokta 2017 ATH seviyesi sonrası yaşanan düşüşün bittiği nokta yıl dönüme denk gelmektedir. Bitcoin bu dönemde dipten çok hızlı yükselememiş olsa da yıl dönümüyle birlikte, o sert düşüş yerini yatay hareketlere ve yükselişe bırakmıştır.

2019 sonuna baktığımız zaman da yıl dönümü sonrası Bitcoin‘in sert yükseldiğini gözlemliyoruz.

Sonuç olarak; Bitcoin yıl dönümlerine kadar düşüş yönlü hareketler sergilese de, yeni yıla geçiş ile birlikte bir toparlanma ve yükseliş hareketi gösteriyor. Elbette daha önce bu şekilde hareket etmesi yeniden bunun olacağı anlamına gelmiyor. Bugünlerde 20.000$ hedefinden uzaklaşan ama düşmeye de çok niyetli görünmeyen Bitcoin, yeni yılla birlikte güç toplayıp tekrar bu hedefini zorlayabilir. Bunu görmek için sayılı günlerimiz kalmışken anladığımız bir şey var ki o da “Bitcoin yeni yılları seviyor”.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu