AnalizBitcoin Cash
Öne Çıkan Haber

Bitcoin Cash Analizi – Bitcoin Cash Alınır Mı?

Son birkaç gündür yüzde 30 seviyelerinde değer kazanan Bitcoin Cash yatırımcıları bir hayli heyecanlandırdı.

Bitcoin Cash son günlerin en fazla kazandıran kripto para birimleri arasında yerini aldı. Kripto para sahibi kimseler ne yapacak oldukları konusunu sormaya ve hangi kripto para biriminden yana şanslarını kullanabilecek olduklarını sormaya başladı. Bitcoin fiyatı yerinde sayarken, Bitcoin Cash fiyatının %19 oranında değer kazanması ve 7 günlük süre içerisinde %28 oranına varan oranda toplam değer artışı sayesinde yatırımcıların bu konuda kafası karıştı. Bitcoin yerine Bitcoin Cash almak isteyenlerin oranları da bir o kadar artarken, fiyatın artmasında en önemli nedenlerden bir tanesi olan Bitcoin’e güvenin azalması sonucunda Bitcoin Cash’e güvenin artması gösterildi.

Bitcoin’in artık kendi ölüm fermanını hazırlamaya başladığına inanan kişiler %10’luk değer artışını görünce (bu değer artışının büyük bir yatırımcı tarafından toplu olarak yapılan bir yatırım sonucu olduğuna inanılmakta) Bitcoin yatırımı yerine Bitcoin Cash yatırımını tercih etti.

7 gün öncesine oranla %28’e varan oranda artış gösteren Bitcoin Cash, bu sayede az miktarda olan yatırımcısına da bu yılın iyi kazançlarını verdi. Bitcoin’den bile yıl içerisine göre daha fazla kazandırmış olan BCH bu sayede tek başına piyasada güven kazanırken, BTC ise tüm kripto paralar karşısında en fazla güven kaybeden kripto para birimi oldu. Bitcoin’in yerine Bitcoin Cash alınmasını öneren analistlerin yorumlarının doğru olabilecek olduğu tekrar tartışılmaya başlanırken, gruplarda ise tercih olarak BCH’nin bir kez daha kendi yüzünü gösterdiği ve yıl sonu gelmeden en büyük rekorunu kendi kendisine kırmayı ve Bitcoin’in fiyat dengesine rağmen bu rekoru kırmayı başardığı konuşulmaya başlandı.

7 gün önce 437 dolardı!

Bitcoin Cash fiyatı bundan 7 gün önce tam 437 dolardı ve 7 gün önce piyasa hacmi tam 7.6 milyar dolar olarak görünüyordu. Bugün ise 9.9 milyar dolar piyasa hacmine kavuşan BCH, 578 dolar ile fiyatlanıyor ve bu fiyat 2 gün içerisinde ortaya çıkmasından dolayı çok olumlu olarak görülüyor.

Bitcoin Cash fiyatı %21.50 oranında arttı ve an itibari ile 580 dolar seviyesini gördü.

Hangisi alınır, hangisi yükselecek?

Kripto para sektöründe dengeler artık değişti. İnsanların tek bir kripto para biriminden kazanç elde etmesinin daha zor olduğu ve tek bir kripto para birimine asla bağlı kalınmaması gerektiği bir kez daha anlaşıldı. Bitcoin’e kuru kuruya bağlanmanın bir anlamı olmadığını anlayan yatırımcıların sayısı gün be gün artarken, Bitcoin’in bir etkisinin olmasına rağmen bu etkinin bir süre sonra tamamen yok olabilecek olduğunun göz önünde bulundurulması gerçeği de bir kez daha ortaya çıkmış oldu.

Bitcoin tercihi yapan kişilerin bir yıla yakın bir süreden beridir sürekli olarak zarar ediyor olmaları ve yıl içerisinde 8.300 dolara yaklaşan ve bu seviyenin üzerine bir daha asla göremeyen Bitcoin, yıl içerisinde yaşadığı tarihi düşüşleri sayesinde yıl sonundaki tarihi rekorundan bağımsız olarak hareket etti. Bu ise yatırımcıların aklında soru işaretlerine sebep olurken, sadece bununla kalmadı. Bitcoin’e olan güvenin yıl başından itibaren düşmeye başlamasının nedeni piyasa hacminin düşmesinde en fazla etkisinin olması ve tek bir kripto para biriminde bağlı kalınması durumunda sonuçlarının hem yatırımcının kendisi, hem genel piyasa açısından olumlu değil, tam aksine olumsuzluklar doğurduğu anlaşıldı.

Ethereum ile yarışan Bitcoin’in asıl rakibi Bitcoin Cash olarak gösterilirken, Bitcoin Cash fiyatının daha düşük olması ve piyasa hacminin 2. sıradaki Ethereum’a oranla daha düşük olmasından dolayı yatırımcıların tercihleri arasında ilk sırada yine Bitcoin kendisini korudu.

Bitcoin yıl başında tarihi rekor kırdığında piyasa hacmi 600 milyar dolara yakındı ve Bitcoin’in tek başına piyasa hacmi 300 milyar dolar ve civarındaydı. Bu değer şimdi ise 104 milyar dolara kadar düşerek %200’e varan düşüş yaşattı ve sadece kendisini değil, diğer kripto paraların piyasa hacminde ve genel toplam piyasa hacminde de olağanüstü oranda hızlıca bir düşüşe sebep oldu. Tam aksine yatırımlar dağılmış olsaydı ve %50 oranından daha fazla insan Bitcoin değil de farklı kripto paralara sahip olsaydı bugün bu durumun yaşanmamış ve kayıpların çok daha az olacak olacağı öngörülüyordu.

Hangisini tercih edelim? Bitcoin ve Bitcoin Cash arasında kalanların bu sene sonuna kadar 2 ay kadar bir süreleri var ve bu süre içerisinde karar vermek zorundalar. Ancak yatırımcılar eğer 2 ay içerisinde karar veremezler ise sonuçları daha kötü olabileceğinden dolayı kendi istekleri ve kendilerine uygun olandan yana tercih kullanmalılar. Genel görüşün ne olduğu konusunda ise Bitcoin’i yıl sonuda çok büyük artışların beklediği ve en fazla kazançlı çıkacak olan kripto para biriminin yine tüm kripto paraların arasından Bitcoin yönünde olacak olduğu tartışma konusu. Bitcoin Cash ve Ethereum’un ise yeterince ilgi görmüyor olması ve piyasanın şekillenmesinde en fazla etkisi olan yatırım aracının Bitcoin oluşu dolayısı ile tercih sıralamasında ilk olarak Bitcoin Cash değil, Bitcoin’e yer vermenin, ardından ise Ethereum veya Bitcoin Cash’e yatırım ayırmanın daha fazla kazanç için iyi olabilecek olduğu yönünde bilgiler var.

Bu bilgilerin analistler tarafından ortaya atılıyor olması ve yatırımcılar tarafından benimseniyor olması dolayısı ile kripto para sahiplerinin genel piyasaya göre hareket etmesi önem taşıyor. BCH’nin bugün %28 oranında toplam değer kazanıp, bir gün içerisinde %19’a varan oranda değer kazanması tek başına bir anlam ifade etmezken, bunun geçici olduğu ve büyük yatırımcılar tarafından yapılan yatırımlar sonucunda ortaya çıkan, ancak tam tersi bir büyük satışta %50 oranlarına varan oranda değer kaybı olma şansının piyasada hacminin yetersiz olmasından dolayı çok daha fazla olabilecek olduğu göz önünde bulundurulmalı.

Bu içerik Bitcoinsistemi.com için özel olarak hazırlanmış olup izinli veya izinsiz olarak asla kullanılamaz. İçerikte yer alan bilgi ve sayısal rakamlar değişim gösterebilir. Bitcoinsistemi.com tarafından yayınlanan bu içerik özel bir tavsiye veya yatırım tavsiyesi değildir. İçerikte yer alan kripto para birimlerinin zaman içerisinde değişim gösterebilecek olduğu ve fiyatın saniyeler içerisinde binlerce dolarlık değer artış ve kayıpları olabilecek olduğu göz önünde olmalıdır.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu