BitcoinHaberler

2018 Yılındaki Bitcoin Düşüşünde ABD’nin Parmağı Olduğu Doğrulandı

2017'nin Aralık ayında 20 bin dolarak kadar yükselen BTC'nin daha sonrasında "çakılmasında" ABD'nin etkisi mi var?

Bitcoin, 2017’nin Aralık ayında 20 bin dolara yükselmesi ile tüm çevrelerin dikkatini çekti. O dönemde gerek yazılı gerek görsel medyada hemen hemen her gün BTC’nin adı geçiyordu. Ancak bu yükselişten sonra Bitcoin, birkaç ay içerisinde 20 bin dolardan 8500 dolarlara sene sonuna kadar da 3100 dolar seviyelerine kadar geriledi.

Bu dönemden sonra ancak 2019’un Nisan Mayıs aylarında toparlanmaya başlana BTC, nihayetinde bugün tekrar 9600 dolar seviyelerine kadar yükselerek (sene içerisinde 14.000 dolara kadar yükseldi) yatırımcıların güvenini bu sene tekrar kazandı.

Bitcoin’in 2018 yılı içerisinde bu kadar fazla düşmesinin sebebini ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) Başkanı J. Christopher Giancarlo açıkladı. Giancarlo düşüşün Trump yönetimi tarafından yapıldığına dikkat çekerek, “o dönemde bu yükselişin önüne geçmek için vadeli işlemler sözleşmesini piyasaya duyurarak Bitcoin’in ateşi söndürülmek istendi” şeklinde konuştu.

Bu hamlenin o dönemde işe yaradığını ifade eden Giancarlo, “Bu hamle Bitcoin balonunu patlatmak için yapılan bir hamleydi” dedi. Giancarlo bu yükselişi durdurmanın sebebini ise 2008 deki gibi bir finansal krizin önüne geçmek için olduğunu ifade etti.

Ayrıca ABD Başkanı Donald Trump Bitcoin’i sevmediğini daha önce de dile getirmişti.

İlgili Haber
Dünyanın En Güçlü İsmi Konuştu: Bitcoin'i Pek Sevmiyorum, Facebook Ne Yaptığını Bilsin!
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu