Bitcoin

Bitcoin Fiyat Analizi 1 Ocak – 27 Şubat

Bitcoin fiyatı 2 ay süresince ne kadar değişti?

Bitcoin bir süre yükseldikten sonra düşmeye başlayan fiyat nedeniyle yatırımcıların tepkisini çekti. Bitcoin fiyatının Ocak ayında rekor kıracak olduğu iddiaları nedeni ile yatırımcıların sürekli ”ne zaman rekor kıracak?” sorularına maruz kalan analistler, Ocak ayında rekor kırılmayınca açıklama yapmadılar. Kripto para birimlerinin rekor kırıp kırmayacak olduğunun önceden bilinmesinin imkansız olmasına rağmen bazı kripto para analistleri henüz 2019 yılına girmeden birkaç gün önce Ocak ayında beklenen boğa piyasasının başlayarak rekorların kırılacak olduğunu iddia etmiş ve kripto para fiyatlarının beklenenden daha fazla yükselecek olduğu düşündüklerini açıklamıştı. Bitcoin fiyatının Şubat ayına kadar geçecek olan 31 günlük süre sınırı içerisinde rekor kırmaması ise yatırımcılar için kötü bir sonuç oldu. Beklentileri rekorda olan ve rekor kırılacak olduğunu beklerken tam tersi düşüşler ile karşı karşıya kalan yatırımcılar, bu sürede yaşadıkları çöküş nedeniyle bir süre daha beklemenin en doğrusu olacağını düşündüler ve bazıları da satış yaparak kripto para piyasasından tüm yatırımlarını çekmeye karar verdiler.

Yatırımcılar, kısa süren 31 günün içerisinde rekor kırılmamasını değerlendirirken, Şubat ayında ise beklenenden kötü bir sonuç alındı ve ay sonuna kadar geçen sürede fiyatlar yine düşüş eğiliminde kaldı. 4.000 dolar direncini kırıp kırmayacak olduğu konusunda Bitcoin ay sonuna kadar pek fazla yükseliş göstermediğinden dolayı 4.000 dolar direncinin kırılamayacak ve boğa piyasasının bir süre daha beklemek zorunda kalacak olduğunu düşünen yatırımcılar, beklediklerinin doğru çıkıp çıkmayacak olduğu konusunda ise heyecan yaşadılar. Bitcoin Şubat ayında 4.000 dolar sınırını ay sonuna doğru aştı ancak 4.200 dolara kadar yükselmesine rağmen direnci kıramadı ve tekrar 3.800 dolara kadar geriledi. Bitcoin fiyatını düşüren etkenler merak edilirken, yatırımcılar bu kez de Bitcoin fiyatının neden dolayı düştüğünü ve tekrar ayı piyasasının mı başlayacak olduğunu düşünmeye başladılar.

Aslında Şubat ayında 4.200 dolar fiyata yükseliş olsa da kripto para piyasasında ayı piyasası bitmemişti. Uzun vadeli ortalamalar bunu gösterirken, bazı kripto para analistleri 4.000 dolar direncinin kırıldığını ve Bitcoin fiyatının 5.000 dolar seviyesini görecek olduğunu iddia ederek, yatırımcıların bir süre daha piyasada yatırımlarını çekmeden beklemeleri gerektiğini ifade ettiler. Bitcoin fiyatının 5.000 doları görecek olduğunu iddia eden yatırımcılar bu sürede sadece beklemek gerektiğini, aksi bir işlem yapmak gerekmediğini ve satış yerine alımlar yapanların kripto para piyasasından bugüne kadar kazanmadıkları kadar yüksek kazançları elde edebilecek olduklarını iddia ettiler.

Henüz Bitcoin Şubat ayının sonlarına doğru yeterli performans göstermezken bu iddiaları ortaya atanların amacı ne idi bilinmez ancak, kripto para sahiplerinin yine bir hataya düşerek ”kripto para analisti” görünümlü kişilere inanması büyük kayıplar yarattı. Bitcoin fiyatı beklenmedik oranda 3.800 dolara kadar geriledi ve bu fiyat seviyesine gerilemesinden dolayı yatırımcılar tekrar yatırımlarının ne zaman 4.000 dolar direncini kıracak ve rekor seviyeye ulaşacak olduğunu düşünmeye başladı.

3.800 dolar seviyesine düşen Bitcoin bu dönemde alınır mı?

Bitcoin fiyatının ne zaman, ne kadar olacak olduğunu bilen kişi yok. Bitcoin her an yükselebilir ve her an düşebilir. bu nedenle yatırımcılar, kripto para fiyatlarının yükselip, düşecek olduğunu önceden ne kadar olacağını bilmeleri pek fazla mümkün değil. Yatırımcıların kısa sürede yapmaları gereken ise beklemek. Eğer uzun vadeli değil, kısa vadeli bir yatırımcı iseniz kısa vadede daha büyük kayıplar yaşamamak için Bitcoin ve kripto para yatırımlarınızı iyi takip etmeli ve ne olacağını önceden bilemeyecek olsanız da olası yükselişlerde satış yaparak piyasada daha fazla düşüşlerden kaçınmalısınız.

Orta vadeli yatırımcılar ise en önemli ve en fazla sorun yaşayan yatırımcılar olarak kripto para piyasasında ne yapacak olduklarını bilemiyorlar. Orta vadeli yatırımcıların yapması gereken ise bu dönemde Bitcoin’i ne kadar fiyat ile satın aldıklarına bağlı olarak değişiyor. Kripto para sahipleri eğer 1.000 dolar seviyesinden Bitcoin aldılar ise 3.000 dolar sınırına kadar bekleyebilir ve yükseliş olup olmayacak olduğunu beklemeye koyulabilirler. Eğer 3.000 dolardan yatırım yaptı iseniz ve kısa sürede bu yatırımdan kazanç elde etmek istiyorsanız isteğe bağlı olarak Bitcoin yatırımınızı satabilir veya bekleyebilirsiniz.

Kripto para analistlerine bu dönemde inanmalı, sadece öneriler ve kendi beklentinizi aynı anda değerlendirerek ne olabilecek olduğunu ve olası kazanç ve kayıp durumunda bekleyebilecek olduğunuz süreyi iyi analiz ederek fiyatların ne kadar yükselecek olduğu ve ne kadar düşecek olduğunu iyi değerlendirmelisiniz. Orta vadeli yatırımcıların Haziran ayının sonu, Ağustos ayının başına kadar beklemesi durumunda ilk 6 ay içerisinde yükseliş olmayacak olduğunu ancak sonrasında büyük bir yükseliş olacağını iddia eden analistlere bakılırsa beklemek sorun olmayacağa benziyor.

Bitcoin fiyatının düşmesi ve yükselmesi konusunda ise yatırımcıların orta vadeli olarak önlerinde en az 10 ay süre ayırmaları ve bu süre içerisinde orta vadeli yatırımcılar olarak pek fazla satış yapmadan beklemeleri öneriliyor. Bitcoin fiyatının düşmesi durumunda hemen panik yapmayarak ve satış yapmayarak beklemek, gelecek 10 ay içerisinde Bitcoin fiyatının yükselmesi durumunda kazançlarınıza kazanç ekleyebilir.

Uzun vadeli yatırımcılar ne yapmalı?

Uzun vadeli yatırımcılar kazanmayı bekleyen ve kısa vadede satış yapmayacak olduklarını düşünerek ve buna özel olarak yatırım yapan kişilerdir. Bitcoin fiyatının kısa sürede 2.000 dolara kadar düşmesi durumunda satış yapmayacak uzun vadeli yatırımcılar var iken, bazı uzun vadeli yatırımcılar ise kısa vadede 3.000 dolar seviyesinin altına düşüş olması durumunda yatırımlarını hemen satacak olduklarını belirtiyorlar. Bu nedenle uzun vadeli yatırımcıların kendi kararlarını yine kendileri vermeleri ve kripto para analistlerine değil, sadece kendilerine güvenmeleri öneriliyor.

Bitcoin fiyatının 2019 yılı son ayına kadar rekor kırmasa da belirgin bir oranda yükselecek olduğunu düşünen bazı kripto para analistleri, 13.500 dolar seviyesinin ve yakın seviyelerin geçen seneye göre bu sene görülme şansının çok daha fazla olmasını bekliyorlar.

Uzun vadede eğer yatırımlarınızı çok yüksek fiyattan satın almadıysanız bu dönemde satmak kayıp sebebi olacaktır ve bu nedenle satış yapmak gereksiz olacaktır.

Bitcoin 4.000 dolar direncini 200 dolar yüksek fiyat ile bu ay test ederken, yatırımcıların kısa vadede yatırımlarından elde edecek oldukları kazancın yükselmesini bekleyen yatırımcılar, 4.200 dolardan sonra 5.000 dolar seviyesinin en iyi seviye olacağını ve bu seviyenin kendileri için iyi bir kazanç olmasa da beklentilerini ve endişelerini giderecek bir seviye olacağını düşünüyorlar. Bitcoin fiyatını düşüren ve yükselten etkenlerden birisi olan yatırımcılar, bu dönemde atacak oldukları alım ve satım adımlarına bağlı olarak gelecekte kazanç sahibi olup olmayacaklarını iyi değerlendirip, iyi hareket etmeli ve yatırımlarından kazanç elde edecek oldukları yerde zarar etmemeye karşı önlemler almalılar.

  • Bu içerik herhangi bir yatırım önerisi veya yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir.
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu