AnalizBitcoinKripto Para

Bitcoin Fiyatını Düşüren Sebepler Neler? – 12.000 Dolarda Neden Tutunamıyor?

Bitcoin fiyatını düşüren sebepler merak ediliyor.

Bitcoin fiyatı son zamanlarda önce 12.000 dolara yükselip sonrasında ise 10.500 dolar seviyesine kadar gerilemişti. Bu gerileme sonucunda yatırımcıların aklında merak uyandıran bazı soru işaretleri yankılandı. Bitcoin fiyatı son dönemde yatırımcıların beklentisinin altında seyrediyor olsa da bu düşüşlerin bazı sebepleri olduğu söyleniyor. Her ne kadar büyük yükselişlerin arkasından gelen düşüşler normal olarak görülse de BTC’nin yukarı yönlü olarak kopup gitmesini engelleyen bazı sebepleri sizin için derledik…

Asya Piyasalarından Ani Çıkışlar

Bu yükselişlerin sebebi olarak Asya ülkelerindeki piyasalardan çok büyük oranda sermaye kaçırılması sebep olarak gösteriliyor. Asyalı sermayedarların özellikle kısa süre içerisinde milyarlarca dolarlık kripto para alımları yaptıkları, bu alımları ardından farklı ülkedeki kripto para birimi borsalarından satış yaparak piyasadan çektikleri belirtiliyor.

Bu durunun özellikle de Çin’den dolayı Hong Kong bölgesinde çok fazla uygulandığı, Hong Konglu yatırımcıların paralarını bölgeden çıkarmak ve aynı zamanda yasal yaptırımlar ile paralarına el konması sorunu yaşamamak için kripto paraları kullanarak bölgeyi terk ettiklerinden söz ediliyor.

Bu yöntemin işleme şekli ise şöyle gösteriliyor: Bitcoin’e bankadaki parasını yatıran milyoner yatırımcı ardından bu parayı farklı kripto para borsasına aktarıyor. Veya aracı kripto para sitelerinden faydalanıyor. Ancak 1. yöntemde olduğu gibi ilk olarak Hong Kong merkezli kripto para borsasından Bitcoin satın alan milyonerler, ardından ise bu Bitcoin’i ABD veya yerleşecek oldukları ülkedeki kripto para birimi borsasına aktarıyorlar. Aktardıkları bu kripto parayı gittikleri ülkeden çekiyorlar ve bir daha geri dönmemek üzere diktatörlük tartışmalarının yaşandığı Hong Kong’dan ayrılıyorlar. Sonrasında olan bu satış baskısı da fiyat üzerinde olumsuz etki yaşatıyor.

COVID-19 Gelişmeler

Bitcoin fiyatındaki ani yükseliş ve düşüşlerin sebebi yine corona virüsü olarak gösteriliyor. Corona virüsü vakalarının özellikle bazen çok fazla artış gösterdiği ve uluslararası basında çok fazla yer aldığı bu gelişmeler karşısında ani yatırımların söz konusu olduğu belirtiliyor. Bu durumun ise yatırımın değerini arttıran bir unsur olarak karşımıza çıkmasının BTC fiyatını yükselttiği belirtiliyor. Ancak aşı çalışmaları ve benzer olumlu ekonomik veriler gibi açıklamaların ise BTC’yi geri düşürdüğünden söz edilmekte.

ABD Başkanı Donald Trump’ın dün yaptığı “Amerikan borsaları güçlüdür, Amerikan borsaları yükselişte” tarzı açıklama sonrasında Bitcoin yüzlerce dolar gerileme yaşamıştı. Bu tür ABD’den gelen ekonomik açıklamaların özellikle de en önemli düşüş ve yükseliş sebepleri olarak görüldüğü belirtilmekte.

Washington yönetimi dışında özellikle de Pekin, Londra, Berlin, Paris hükümetinden gelen açıklamaların kripto paraları etkileme gücünün son derece fazla olduğu belirtilmekte.

Altın Fiyatları

Altın fiyatlarının yükselişe geçmesi ve bir anda beklenmedik onlarca lira değer kazanması sonucunda da Bitcoin fiyatında değer değişimleri görülmekte. Değer değişimlerinin sebebi olarak altın çok fazla yükseldiğinde Bitcoin yatırımcılarının altına kaçtığı, altına kısa vadeli olarak yatırım yaptıkları, ancak tam tersi durumda ise Bitcoin’e daha fazla yatırım yapılmasının yükselişe sebep olduğu biliniyor.

Altın fiyatlarında yaşanan yükseliş ve düşüş eğilimleri incelendiği zaman bir anda rekorların kırılması Bitcoin eğer durgun bir dönemden geçiyorsa yatırımcıların satış yapmasına ve piyasadan çıkmasına sebep olduğu görülüyor. Özellikle de herhangi bir kaybı olmayan ve kısa vadeli kazanç beklentisinde olan yatırımcıların altın ve Bitcoin arasında git geller yaşadıkları ortada.

Küresel Olaylar

Lübnan’da yaşanan devasa patlama sonucunda tüm dünya alarm seviyesine geçmişti. Ankara yönetimi dahil tüm ülkelerden Lübnan’a destek açıklamaları gelmiş, Lübnanlı yatırımcılar ise ülkedeki varlıklarının geleceği konusu ile ilgilenmeye başlamışlardı. Bir ülkede yaşanan büyük patlamalar ve benzer küresel güvenliği etkileyen olayların Bitcoin fiyatında özellikle de anlık yükseliş ve düşüşlere sebep olduğu açık.

Önemli Seviyeler Neler?

Bitcoin için önemli destek seviyeleri 11.400, 11.100 ve 10.500 olurken, dirençler ise 11.600 11.800 ve 12.200 olarak karşımıza çıkıyor. Bakıldığı zaman 12.000 dolar seviyelerinden birkaç defa ret yiyen fiyat, bir daha ret yemesi durumunda daha düşük seviyeleri test edebilir.

*Bitcoin fiyatı beklenmedik değişimlerle karşılaşabilir. Fiyatın ne zaman değer kaybedecek veya kazanacak olduğunun öncesinde bilinmesi pek mümkün olmayabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Ozy

Yaw hee hee ondandır.. Kesinlikle vadeli tasfiye etmek ve panik zarar kes ler için yapılmamıştır…. 🙂 Hırsızlık da boyut atladı diye başlık atsana yiyorsa??


Başa dön tuşu