Bitcoin

Bitcoin Hakimiyet Oranı Keskin Bir Yükseliş Kaydetti! Ne Anlama Geliyor?

BTC hakimiyetinde son günlerde oluşan yükseliş dikkatlerden kaçmadı.

Bitcoin Dominance Rate (BTCD) yani Bitcoin hakimiyet oranı, yaklaşık bir yıldır devam eden azalan direnç çizgisinden çıktı ve keskin bir şekilde yükseldi.

Ocak 2022’de BTC hakimiyeti, 3. kez %40 seviyesini test ettikten sonra buradan sıçrama kaydetti. Bu sıçrama, şu ana kadar %45 seviyelerine kadar bir yükselişin önünü açtı. Hakimiyet için yukarı yönlü hareket devam ederse en yakın direnç alanları %47.7 ve %48.8 olarak karşımıza çıkıyor.

Öte yandan hakimiyet grafiğinde RSI indikatörünün de 70 üzerine çıktığı görülüyor. Genellikle bu seviyelere kadar yükselen RSI oranından sonra fiyatta bir geri çekilme hareketi görmek daha olasıdır.

BTC Hakimiyet Grafiği

Özellikle grafiğe bakıldığı zaman düşen kanal çizgisinin tekrar direnç olarak çalıştığı görülüyor. Bu direnç geçilir ve yüzde 50 seviyelerine kadar bir yükseliş görülürse bu durumda altcoinlerin daha fazla değer kaybetmesi söz konusu olabilir.

Zira BTC hakimiyeti piyasadaki toplam paranın yüzde kaçının Bitcoin’de olduğunu gösteren bir orandır. Bu oran yükseldikçe altcoinlerde düşüş gözlenirken bu oranın düşmesi paranın altcoinlere aktığını gösterdiği için fiyatlarda yükseliş gözlemlenir.

Bu sebeple altcoin yatırımcılarının kritik direnç seviyesine gelen Bitcoin hakimiyet grafiğini de takip etmeleri son derece önemli.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
bora akçay

net kısa güzel anlatım


Başa dön tuşu