bybit banner
bybit banner
Kripto HaberleriBitcoinBitcoin Hala Bir Balon Olabilir Mi?

Bitcoin Hala Bir Balon Olabilir Mi?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Türkiye veya dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin Bitcoin’in ne olduğunu bilmeyen bir insan bile Bitcoin hakkında ”o da ne kardeşim, balon o!” diyebilir. Kripto para birimleri bugüne kadar birçok iddiaya maruz kaldı, ”ağzı yok, dili yok, çamur at izi kalsın!” düşüncesi ile davranan milyonlarca insan kripto paralar hakkında olumsuz ifadeler kullandı.

Bazen lobi çalışmalarından şüphe duyuldu ve bazen de hiçbir sebep yok iken sadece canı sıkıldığı için kripto para birimlerini kötüleyen insanlar meydana çıktı. Bitcoin hakkında ortaya atılmış ve hala geçerliliğini koruyan en büyük iddia ise ”balon olup olmadığı” konusu ile ilgili. Eğer Bitcoin bir balon ise bugüne kadar binlerce insan bu kadar fazla para kazanamazdı. Önce bunu bilip sonrasında Bitcoin hakkında konuşmak en azından kripto paralar hakkındaki cehaleti biraz olsun ortadan kaldırır.

Bitcoin evet bir dönem ciddi bir düşüş yaşadı ve bu düşüşler sonucunda 3.000 doları bile gördü. Bu sene ise sadece 6 ay içerisinde %200 kadar bir değer kazandı. Belki 20 bin dolar rekor seviyesinde iken alım yapanlar hala %90 zararda olsa da bu kendi hatalarının bir sonucu. 8 liraya yakın fiyattan dolar alanlar bugün ne yapıyor? Dolar balon mu? Eğer Bitcoin hakkında sadece bu nedenden dolayı balon diyen bir kişinin yanındaysanız kendisine 8 liraya yakın seviyeden dolar alanları hatırlatın ve hala en az %25 zararda olduklarını kendilerine ikaz edin. Eğer yanınızda olan kişiye bunu söyledikten sonra size yanıt veremezse normal bir durumdur yine bunu tekrar edin bu sefer Bitcoin’in balon olmadığını daha iyi anlayacaktır.

Bitcoin 25 milyon insanın yatırım ve ödeme aracı olarak kullandığı bir kripto para birimi ve değeri giderek daha radikal değişimler görüyor. Bu değişimler, Bitcoin’in doğasının bir gerekliliği ve insanların bunu bilmesi önemli.

Nasıl ki bir insan gün içerisinde yemek yemek zorunda ve nasıl uyumak zorunda ise Bitcoin’de sabit bir değere sahip olamayacak bir varlık. Değerinin değişmeden sabit durması yatırımcılar olduğu sürece mümkün değil. Belki dünya sona ererse o zaman Bitcoin’in değeri sabit olabilir…

Balon değil, riskli yatırım!

Bitcoin hakkında balon olmadığını artık anlamış olmalıydık. Bazılarımız bunu anlamamakta ısrarcı. Kripto para birimi Bitcoin’in balon olmadığı, sadece riskli bir yatırım olduğunu bilmeliyiz. Bugün nasıl İstanbul Borsası’nda değişimler olabiliyor ve düşüşler çok yüksek olabiliyor ise kripto para birimlerinin de riskli yatırımlar olduğunu bilerek hareket etmek zorundayız.

Sadece kendisi hatalarından dolayı kayıp yaşadığı için Bitcoin’i başkalarına aldırmamak için çabalayanlar ne kadar çaba harcarsa harcasınlar boş. ABD merkezli ve Asya merkezli yatırımcıları veya Türk kripto para yatırımcılarını bu iddialar ile kripto paralardan bu zamandan sonra vazgeçirmek çok çok zor. Bunu hükümetler yapamadı, binlerce insan mı yapabilecek?

Hindistan’a geçelim. Hindistan, kripto para birimlerini yasakladı ve radikal bir yasak programı uyguladı. Bugün hala ülkede %10-12 daha fazla fiyata kripto para sahibi olmak mümkün ve bunu tercih edenlerin sayısı da hiç az değil. İran’a bakalım; İran, kripto para birimlerine karşı radikal yasaklar uyguladı, yine de ABD ile savaşın eşiğinde, hatta dünya ile savaşın eşiğinde olduğu için kripto para tercih eden İranlıların sayısı giderek daha fazla artış eğilimi gösterdi.

Yatırımcılar birlik olarak hareket etmeyi seviyor

Kripto para yatırımcıları birlik olarak hareket etmeyi, birbirlerinin görüşlerine saygı göstermeyi ve birbirlerinin yatırım hareketlerini bilmeyi seviyorlar. Bu ise kripto paraların daha fazla aynı anda işlem yapılmasına ve bazen olumsuzluk yaratsa da çoğu zaman olumlu sonuçların ortaya çıkmasına yarıyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları