BitcoinBitcoin MadenciliğiHaberler

Bitcoin Hash Rate Oranı Yeniden Zirvede!

Madenciler eski gücüne kavuştu.

Çin hükümetinin Bitcoin madenciliğine yönelik yasaklayıcı düzenlemelerinden sonra ağır darbe alan madencilik toparlanmaya başladı.

Çin’de pek çok bölgede Bitcoin madencilerinin enerjiye ulaşımı engellenmiş ve birçok madencilik havuzu kepenk indirmek zorunda kalmıştı. Bu kapatmalar sırasında Bitcoin’in hash rate gücünde sert düşüşler yaşamıştı.

Bitcoin madencilerinin dünyanın en büyük ekonomilerinden olan Çin’i terk etmeye başlamasından yaklaşık 3 ay sonra hash oranı tamamen toparlanarak farklı metriklere göre yeniden zirvesini test etti.

Bazı kaynaklar 15 Nisan’da ölçülen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 198 EH/s’nin halen geçilmediğini söylerken bazı kaynaklar ise ölçülen en yüksek seviyenin de üstüne çıktığını, yeni hash oranının 200 EH/s olarak ölçüldüğünü söylüyor.

Bitcoin ağına harcanan madencilik gücünün ölçülmesi zor olduğu için tahminden öte gidilemiyor. Bu sebeple birbirinden oldukça farklı hash oranı tahminleri olabiliyor.

Bitcoin hash oranının bu kadar kısa sürede toparlanmasında Çin yasakları sonrası yeniden farklı ülkelerde aktif hale gelen havuzların etkili olduğu düşünülüyor. Bunun yanı sıra yeni madencilik cihazlarının hash gücünün yüksek olmasının da etkili olduğu değerlendiriliyor.

Hash rate oranı, doğrudan fiyat ile alakalı bir metrik olmasa da yüksek olduğu zamanlar ağa olan talebin ve ağın güvenliğinin arttığı anlamına geldiği için için fiyat için olumlu bir veri olarak yorumlanıyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu