AnalizBitcoin

Bitcoin İçin Kritik Seviyeler Neler? Al, Sat, Tut Analizi!

Bitcoin'de yatırımcılar ne yapmalı?

Bitcoin‘de tekrar 50.000 doların altı görülmesiyle beraber yatırımcıların kafasındaki “ayı piyasasında mıyız? boğada mıyız?” soruları tekrar yeşerdi.

Aralık ayının başındaki yüzde 27’lik düşüşten sonra hala tam anlamıyla toparlayamayan BTC için 51.000 – 52.000 dolar seviyesindeki direncin önemli olduğunu daha önceki analizlerimizde bahsetmiştik.

Bu düşüşten sonra 3 kez bu seviye test edilmesine rağmen henüz bir kırılım gerçekleşmedi.

4 saatlik periyotta düşen trendi yukarı yönlü kırması ile 52.000 dolar seviyelerine kadar ivmelenen Bitcoin, bu direnci birkaç gündür kıramamasıyla bugün tekrar 50.000 dolar altına geriledi.

Korkunun iyice yükseldiği ve dünyada yılbaşı tatili sebebiyle piyasadaki hacmin iyice düştüğü şu günlerde, grafikteki yeşil alan üzerinde kalmak son derece önemli. Öte yandan Bitcoin’de tamamen “korku bitti ve yeni ralli gelebilir” denilebilecek seviye ise 57.000 dolar seviyelerinin kırılmasıyla olacaktır. Eğer bu seviye kırılırsa yeni rekorların gelmesi son derece muhtemel.

Özellikle burada üç tip yatırımcı için yapılması gereken mantıklı stratejiler şu şekilde olacaktır:

Almayı düşünen: Bitcoin’de güvenli yatırım yapılmak isteniyorsa özellikle grafikte gösterilen 51.000 – 52.000 dolar üzerinde günlük kapanış yapılması son derece önemli. BTC’de 3 kez denenen ama kırılamayan bu seviye artık kuvvetli bir direnç olmuş durumda. Direncin kırılımı ile direnç altı stop konularak alış yapılabilir.

Yine düşüş yaşanması durumunda ise yeşil alan (46.000 – 47.000 dolar) aralığından parçalı alım yapılıp bunun altına düşülmesi durumunda stop olma yolu tercih edilebilir.

Satmayı düşünen: Elinde mal olup en mantıklı hangi seviyede satabilirim diye düşünen yatırımcılar ise elindekileri parçalı şekilde 50.000 – 52.000 dolar aralığında satabilir. Düşüş ihtimaline karşı bu seviyelerden mal satıldıktan sonra yükseliş olması durumunda tekrar 52.000 dolar üzerinde kapanışlarda alış yapılabilir.

Uzun vade tutan: Uzun vadeli olarak yatırım yapan ve 2022 yılından ümitli olan yatırımcılar ise en kötü ihtimale karşı stop koymalılar. Grafiğe bakıldığı zaman ani bir düşüş dalgasında 38.000 dolar seviyelerine kadar gevşemelerin normal karşılanabileceği söyleyebilir. Bu bağlamda 38.000 dolar seviyelerine kadar parçalı bir şekilde alım yapılabilir ancak altına kırılım olmasıyla beraber stop olma yolu tercih edilebilir.

Altcoin yatırımı yapanlar da Bitcoin’de bu önemli seviyelere bakıp destek direnç noktalarına göre hareket edebilirler. Özellikle bu dönemde BTC’nin düşüşünden çok etkilenmeyen Metaverse projeleri, BTC’de yükseliş yaşanması durumunda ciddi şekilde yukarı yönlü hareket edebilirler. Bu sebeple yatırım çantası oluştururken Metaverse projelerine de çantada yer vermek son derece doğru bir hamle olacaktır.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim

Teşekkürler açıklayaıcı olmuş


Başa dön tuşu