BitcoinHaberler

Bitcoin İle İŞİD Yardımı 13 Yıllık Mahkumiyet Getirdi

Amerikan vatandaşı Zoobia Shahnaz'ın Bitcoin haricinde farklı kripto para birimleriyle de örgüte finansal açıdan destek sağladığı iddia ediliyor.

Bir ABD vatandaşının terör örgütü İŞİD’e yardım sağladığı ve örgütün finansal eylemlerine Bitcoin ile destek verdiği tespit edildi. Tutuklanarak cezaevinde gönderilen Zoobia Shahnaz isimli zanlı 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

ABD federal mahkemesi tarafından suçlu bulunan şahsın sadece Bitcoin’le değil farklı kripto para birimleriyle de örgüte finansal açıdan destek sağladığı ve kara para aklanmasına yardım ettiği iddia ediliyor.

Yetkililerce dün yapılan açıklamaya göre Shahnaz’ın terör örgütüne yaptığı yardımlar 150 bin dolardan fazla değere sahip kripto parayla gerçekleştirilmiş. İddialar arasında Zoobia Shahnaz’ın İŞİD örgütüne üye olmak için Suriye’ye taşınma girişiminde bulunduğu da yer alıyor.

Yardımları İŞİD’e Böyle Ulaştırmış!

Shahnaz’ın terör örgütüne yardımda bulunmak için Chase, Discover ve American Express’in de aralarında bulunduğu pek çok bankayı dolandırdığı, yalan beyanla kredi ve kredi kartı aldığı ve elde ettiği fonlarla kripto para satın alarak örgüte yardımda bulunduğu tespit edildi. Shahnaz elde ettiği gelirleri Türkiye, Pakistan ve Çin kanalıyla örgüte aktarmış.

Shahnaz’ın 2017 yılında New York’taki JFK Havaalanından Suriye’ye gitmek isterken yakalandığı ve 2018’in Kasım ayında suçlu bulunduğu ifade edildi. Shahnaz’ın avukatı ise söz konusu terör örgütü iddialarını reddederek Shahnaz’ın Suriye ve Irak’taki hastaları iyileştirme ve yaralıları koruma gibi hayır işleri yaptığı iddiasında bulundu.

Söz konusu olay, kripto paraların suç işlemeye yönelik eylemlerde kullanılmasının önüne geçmenin ne kadar zor olduğu ve bu durumun suç çetelerini engellemede büyük risk oluşturduğu tartışmalarını yeniden gündeme taşıdı.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu