BitcoinKripto Para

Bitcoin Kaç Milyon İnsan Tarafından Aktif Kullanıyor?

Yapılan araştırmalar her ne kadar kripto paraların daha fazla insana ulaştığını gösterse de kripto paralar başta orta ve ileri yaşlarda olanlar tarafından bilinmezken, gençlerinde bu konuda pek bir bilgisi olmadığı biliniyor.

Dünyanın bazı bölgelerinde kripto paralar bazı insanlarca daha fazla biliniyor. Örneğin Venezuela’da devlet tarafından çıkarılan bir kripto para olduğu için insanlar kripto paraları daha çok biliyorlar ancak milyonlarca Venezuelalı bu sektörü bilse de kripto paraları kullanmıyor.

Bugün kripto para piyasası camiasında kripto para birimine sahip olan yatırımcıların bir bölümü ”keşke 2017 yılında olan seviyeye dönsek zararımızı çıkarsak ve hemen piyasadan ayrılsak” diye düşünürken, bir bölüm insan ise ”keşke kripto paralar yükselse de satın alsak” veya tam tersi ”keşke kripto paralar 100 dolara düşse de satın alsak” diye düşünüyor.

Kripto para birimi sahibi olan bir grup insan farklı düşünürken, bir grup insan ise bir başka düşünceye sahip. Peki ya gerçekten Bitcoin sahibi olan insanların ne kadarı kripto para birimine kendi istekleri ile ellerinde tutuyorlar?

Mecburiyetten duranların oranı fazla

Kripto para borsalarında 100 milyon üye olsa bile sadece 1 milyonun hesabında kripto para varsa biz buna ”100 milyon insan kripto para kullanıyor diyemeyiz. Kripto para borsalarında isterse 8 milyar üyelik olsun yine bu 8 milyar insan tarafından kripto para kullanıldığına işaret etmez ve asla 8 milyar insanın gelecek 50 yıl içerisinde kripto para kullanması beklenmiyor. Bunun sebebi insan nüfusu ve yaş ortalaması gösterilebiliyor ancak insanların gelecek birkaç 50 yıl içerisinde kripto para gibi sanal paraları daha çok kullanacak oldukları biliniyor.

2017 yılında rekor fiyattan tarlasını, evini satan ve tüm paralarını kripto paraya bağlayan ve daha sonra 10.000 dolar seviyesine düşmesinden dolayı %50 zarar içerisinde olduğu için parasını artık yok sayan 100 binden fazla insan olduğunu söylemek zor değil. Bir dönem bu konuda yapılan bir çalışma olmuş ve birçok kripto para sahibinin fiyatlar yükseldiğinde satarak kripto para piyasasında yaşadıkları zararın üstesinden gelmek istedikleri gündeme damga vurmuştu.

Söylenen Sayı Ne Kadar?

Yapılan araştırmalara göre 30 ila 50 milyon insanın kripto para kullandığı ifade ediliyor. Peki gerçekten kripto paralara sahip olan 30 milyon insan var mı? Tüm dünyada 30 milyon insanın kripto para sahibi olduğu pek gerçekçi değil.

Neden mi? Kripto para borsalarında 30 milyon kullanıcı girdisi var olabilir ancak bu kripto para yatırımcılarının sayısını asla göstermez. Eğer ki 30 milyon kripto para kullanıcısı olsaydı Binance ve Coinbase’de yapılan işlemlerin oranı 2 milyar/günden daha fazla olurdu ve 30 milyon insanın sadece günlük 1-2 milyar dolar değerinde işlem yapması beklenmezdi. Araştırmalara göre gerçek rakamın 10 milyon olabileceği söylense de Tom Lee gibi kişiler bu sayıların gerçeği yansıtmadığını düşünüyor.

İlgili Haber
Tom Lee: Kripto Para Piyasasında 500.000 Aktif İnsan Var

Her ne kadar dünyada kripto paraları bilen veya zamanında bir kere bile olsun yatırım yapmış kişilerin sayısı 50 milyon kişiyi bile geçebilir. Ancak aktif yatırımcı ve kripto paraları kullananların sayısı 1 milyonu bile bulmuyor.

En güvenilmeyecek olan rakamlar: Borsa açıklamaları

Kripto para birimi borsaları kullanıcı sayılarını mevcut sayıdan 100 kat daha fazla açıklayabilir. Bunu daha fazla dikkat çekebilmek ve daha fazla insanın kripto para almasını sağlamak için yapmaktalar. Özellikle Ortadoğu ülkelerinde mevcut olan küçük ve yerel halka hitap eden kripto para borsaları daha farklı yalan rakamlar söylemek konusunda hiç çekinmeden kullanıcı ve işlemler hakkında gerçek dışı rakamlar söylediği biliniyor.

Hal böyleyken medyada olan rakamların gerçeği yansıtmadığını ve aktif kripto para kullanan insan sayısının çok fazla olmadığını söyleyebiliriz. Şu anda ünlü analist ve araştırmacıların rakamlarına baktığımız zaman aktif sayı 1 milyon kişiyi geçmiyor.

Bu içerik Bitcoinsistemi.com’a özel olarak üretilmiş olup, görüş içeriğidir. Bitcoinsistemi.com içerikte yer alan görüşlere katılmıyor olabilir ve bu içerik yazarın kendi görüşleridir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu