Bitcoin

Bitcoin Madenciliği Nasıl Çalışır?

Bitcoin madenciliği kimler tarafından ve nasıl çalışır?

Bitcoin madencilerinin Bitcoin şeklinde “blok ödüller” kazandıklarını az çok Bitcoin ile uğraşan herkes biliyor. Bitcoin ağındaki bir işlemi başarıyla gerçekleştirdiklerinde ödüller alırlar. Ancak Bitcoin madenciliği bundan daha karmaşıktır. Bugün, Bitcoin’in nasıl çalıştığını açıklıyoruz – ağa yeni Bitcoinlerin nasıl eklendiğini de…

Bitcoin İşlemi Nasıl Çalışır?

Bitcoin blok zincirinin merkezi bir yetkisi yoktur. Bunun yerine, Bitcoin Blockchain “düğüm” ağına yayılmıştır. Her “düğüm” sadece Bitcoin yazılımını çalıştıran bir bilgisayardır. Yazılımı indirin ve anında bir düğüm haline gelmek için çalıştırın. Hiçbir düğüm diğer düğümlerden daha değerli değildir. Tüm düğümler aynı zamanda yeni işlemleri gerçekleştirirken Bitcoin blok zincirinin bir kopyasını tutar. Bir düğüm yeni bir işlemi işleyip doğruladığında, o düğüm bir blok ödül alır. 2019 itibariyle, blok ödülü 12.5 BTC değerindedir. Her 10 dakikada bir gerçekleşen bir işlem olan Bitcoin Blockchain’e yeni bir blok eklediğinizde 12.5 BTC alırsınız. Ancak bilgisayar tarafımdan yapılan iş yüküne göre bu pay dağılım gösterir. Yani madencilik cihazlarınız ne kadar iyiyse o kadar BTC kazanırsınız. Blok ödülü sadece bir düğüme veya havuza gider. Bitcoin blok madenciliği ödülü, 210.000 bloğun yarısını yarıya indirir, madeni para ödülü 12.5’ten 6.25 jetona düşer. Bir sonraki ödül yarısı 22 Mayıs 2020. Basit bir nedenden dolayı buna “blok zincir” diyoruz. Her “blok” bir grup işlemden oluşur. Bu blok, önceki işlem bloğuna ve ayrıca eklenecek bir sonraki bloğa da atıfta bulunur. Bu bir “blok zinciri” – veya bir blok zinciri oluşturur. Düğümlerin hiçbir zaman belirli bir “dosya” ya da Bitcoin içeren verileri tutmadığına dikkat etmek önemlidir. Bunun yerine, düğümler sadece farklı Bitcoin adresleri arasında tam bir işlem kaydı kümesi sağlar. Bu işlemler zaman içinde bir cüzdanın artan veya azalan bakiyesini takip eder. Bitcoin işlemleri şifreli değildir. Herkes bir blok gezgini üzerinden Bitcoin işlemlerini görüntüleyebilir.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Çalışır? Bitcoin Madenciliği Neden Bu Kadar Zor?

Madencilik dendiğinde aklınıza kömür ya da altın gibi madenlerin nasıl arandığına dair ekipmanlar ya da iş yapımı hayal ediyor olabilirsiniz. Bitcoin madenciliği hiç bu şekilde çalışmıyor. Bunun yerine, Bitcoin madenciliği inanılmaz derecede karmaşık matematik problemlerini çözme sürecini ifade eder. Bu matematik problemlerini çözmek için saniyede milyarlarca matematik problemini işleyebilen güçlü bir bilgisayara ihtiyacınız var. Bilgisayarınız doğru olanı bulmadan önce tüm bu çözümleri dener. Bitcoin ağındaki tüm düğümler önce Bitcoin problemini çözmek için birbirleriyle yarışırlar. Sorunu çözen ilk düğüm “iş kanıtı” na sahip olacaktır. Bu çalışma belgesinin çözülmesi zor fakat doğrulanması kolaydır. Ağdaki tüm düğümler iş kanıtının doğru olduğunu doğrulayabilir. Düğümler, çalışma kanıtının doğru olduğunu doğruladıktan sonra, blok zincirine blok eklenebilir ve işlemler işlenir. İş kanıtını başarıyla sağlayan düğüm, 12.5 BTC’ye ödül verilir.

Bitcoin Madenciliği İle Para Kazanabilir miyim?

Birçok kişi 2019’dA hala Bitcoin madenciliği yoluyla para kazanıp kazanamayacaklarını merak ediyor. Gerçekte, hobiciler Bitcoin madenciliği ve büyük kar kazancı günler geride kaldı. Bugün, Bitcoin madenciliği alanı, Bitmain gibi büyük şirketler tarafından yönetiliyor. Bu şirketler, yalnızca madencilik Bitcoin’ine adanmış binlerce düğüme – binlerce bilgisayara – sahiptir. İçeride gelişmiş soğutma ekipmanları bulunan devasa veri merkezlerine sahipler. Bu şirketler düşük soğutma ve elektrik maliyeti ile dünyanın bazı bölgelerine taşınıyor. Pek çok maden şirketi İzlanda, Çin, Kanada veya ABD’nin belirli bölümlerinde (Washington Eyaleti gibi) yer almaktadır.

Alanın şirketler tarafından yönetilmesinin nedeni, ölçek ekonomileridir. Bu şirketler, özel madencilik bilgisayarları alırken indirim toplu oranları elde etmek için göze alabilirsiniz. Bu onlara mümkün olan en iyi kar marjlarını verir. Sonuçta, 2019’da Bitcoin madenciliği yaparak para kazanmaya devam edebilirsiniz. Birden fazla GPU’ya sahip bir oyun tarzı PC oluşturabilirsiniz. Veya 2500 $ ‘lık bir Antminer S9 satın alabilirsiniz. Ancak, birçok hobi madencisi elektriğe blok ödüllerle kazandıklarından daha fazla para harcayacak. Ayrıca, teknoloji birkaç ay içinde eski haline gelebilir, bu da pozitif bir yatırım getirisi kazandığınız zaman, donanımınızı yükseltmenin zamanıdır.

Bugünün Bitcoin madenciliği alanında da Bitcoin madenciliği “havuzları” hakimdir. Bugün bir Bitcoin problemini çözmek o kadar zordur ki, tek bir bilgisayar için neredeyse imkansızdır.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu