fbpx
BitcoinBitcoin Madenciliği

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin, 2009 senesinde Satoshi Nakamoto tarafından deney amaçlı çıkarılmış olup, belli bir merkez bankası, devlet vs. ile bağlantısı bulunmayan, sadece ülkelerin kendi para birimleri ile alım ve satım yapılabilen, herhangi bir 3. parti hizmetine, aracı şirkete ihtiyaç olmadan transferi sağlanan bir tür sanal para birimidir. Küresel piyasalarda Euro ve dolara alternatif olarak görülen Bitcoin’in sembolü ฿, kısa yazımı ise BTC ‘dir.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin’in üretim safhasına madencilik denir. Bitcoin üretmek, yani madencilik ile belli bir miktar Bitcoin sahibi olmak, madenciliğin tek görevi değildir. Madencilik, hesaplama gücünü kullanarak işlemi sağlayabilme, sistem ağını güvenli bir biçimde koruma ve sistemde yer alan tüm kullanıcıyı eşleştirme işlemidir.

Bitcoin madenciliğini yalnız yapmak istiyorsanız bilgi birikiminin dışında çok iyi bir bilgisayara da sahip olmanız gerekiyor. Çünkü madencilik, bilgisayarınızda ki donanımlar sayesinde yapılıyor. İlk başlarda sadece işlemci ile üretilen Bitcoin madenciliği günümüzde yerini yaklaşık 80 kat daha hızlı çalışan ekran kartlarına bırakmıştır.  Yani bu şu demek oluyor, bilgisayarınızın ekran kartı ne derece güçlüyse Bitcoin madenciliği esnasındaki performansınız da o derece güzel olur. Aynı zamanda yalnızca madenciliğe has olarak tasarlanmış sistemleri de alabilir ya da belirli bir süreliğine kiralayabilirsiniz. Bitcoin madenciliği her geçen gün zorlaştığından dolayı lazım olan donanım ihtiyacı da her geçen gün artmaktadır.

 

En güncel haberleri Twitter, Facebook ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı