Bitcoin MadenciliğiHaberler

Bitcoin Madenciliğine Gelen Tepkiler Elon Musk’ın Tweetlerini Haklı Çıkarabilir mi?

New York merkezli Bitcoin madencilik şirketi, çevreye verdiği zararlar sebebiyle tepki çekmeye devam ediyor.

New York Finger Gölleri’nin en büyüğü olan Seneca Gölü yakınındaki Greenidge, daha önceden bir elektrik santrali iken artık tam donanımlı bir Bitcoin madencilik tesisine evrilmiş durumda.

New York’un kuzeyinde faaliyet gösteren ve doğal gazla çalışan Bitcoin madencilik tesisine çevreyi kirlettiği gerekçesiyle gösterilen tepkiler çığ gibi büyüyor!

Aslında tesis CEO’su Jeffrey Kirt haziran ayının başında yaptığı açıklamada şirket olarak karbon ayak izi noktasında son derece hassas ve örnek teşkil eden bir çalışma prensibine sahip olduklarını belirterek diğer tesisleri de bu konuda kendilerine uymaya davet etmişti ancak o dönemde de söz konusu açıklama çok etkili olmamış yerel halk tesisin su çektiği göle zarar vereceği ve küresel ısınmayı olumsuz anlamda etkileyeceği sebebiyle endişelerini dile getirmişti.

Aradan geçen yaklaşık 1 aylık süreçte halkın tepkisinde bir değişim olmadı. Tesis bu defa da artan su sıcaklıkları nedeniyle gündeme geldi.

Atlas Holdings’in sahibi olduğu şirket, çevresel faktörler nedeniyle kendilerine yapılan tüm bu eleştirileri ABD’nin yenilenebilir enerji projelerine yatırım yapmayı hedefleyerek bertaraf etmeye çalışsa da bölge sakinleri adı geçen gölün yakınındaki diğer göllerdeki su sıcaklığının ciddi şekilde arttığını “jakuzi gibi” benzetmesi yaparak dile getiriyorlar.

Öte yandan hava kirliliğini artırdığı gerekçesiyle de tepki gösterdikleri tesis, konuyla ilgili yaptığı son açıklamada karbon salınımını dengelemek için kredi satın almayı planladıkları bilgisini paylaştı.

Greenidge Elon Musk’ın Tepkisini Haklı Çıkarabilir!

Bir süre önce Tesla’nın Bitcoin ödeme kabulünü çevresel sebeplerle durdurduğunu açıklayan ve konuyla ilgili tweetleriyle büyük yankı uyandıran Elon Musk, söz konusu tesise gelen tepkilerin artmasıyla yeniden harekete geçecek olursa bu Bitcoin fiyatı için yıkıcı etki yaşatabilir.

Nitekim an itibarı ile 34.000 doların üzerinde işlem gören BTC, 33.000 dolarlık destek seviyesinin altına düşerse fiyat konusundaki felaket tellalları yeniden harekete geçeceğe benziyor.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
2 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu