bybit banner
bybit banner
Kripto HaberleriBitcoin MadenciliğiBitcoin madenciliği zararlarının önüne geçilmek isteniyor

Bitcoin madenciliği zararlarının önüne geçilmek isteniyor

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Dünyanın küresel olarak yaşayabilecek olduğu sorunlar arasında bulunan ve şimdiden etkileri görülmeye başlanan Bitcoin madenciliği ile ilgili olarak yabancı bazı isimler kripto para madenciliğinin dünyaya zararının olmadığını ve bunun abartılmış bir balon olduğunu iddia olarak ortaya atıyor. Yapılan incelemeler ise henüz daha kısıtlı olmasına rağmen dünyaya en fazla zarar verebilecek olan nükleer bombaların etkisi kadar olmasa bile bir miktar Bitcoin madenciliğinin zarar verme potansiyeli olduğu, bu zararın sadece enerji alanında düşünülmemesi gerektiğini doğruluyor.

Dünyanın birçok ülkesinde kripto paralar konusunda atılan kritik madencilik adımları, yeni yatırımcıların artarak katlanıyor olması madencilik alanında daha farklı adımlar atılmasına ve daha fazla üretim yapılmasına sebep olarak gösteriliyor. Dünyanın dört bir yanında madencilik yapmak birçok ülkede serbest olduğundan dolayı isteyen herkesin istediği zaman enerji fiyatları ve çevreye görünür bir zarar vermediği durumda üretim yapması ve bunu bir meslek veya hobi olarak yapmasına izin veriliyor. Hükümetler bazı ülkelerde bu konuda katı yasaklar uygulamaya hazırlanıyor olsa dahi ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya, Çin ve Güney Kore yönetimleri dünyaya yön veren ülkeler olarak kripto para madenciliğini bu aşamada iken yasaklamak istemediklerini ve bununla ilgili çalışmaları olsa bile yasakları uygulamaya sokmayacak olduklarını ifade ediyorlar. 

Kripto paralar için yasaklar uygulayan Güney Kore ise kendisinin gelecekte bu türden sorunlar yaşanmasına izin vermeyecek olduğunu ve daha katı yasaklar uygulamasının an meselesi olabilecek olduğu mesajı ile ülkede madencilik yapanların dünyaya ve ülke ekonomisine dikkat ederek çalışmalar yapmasını, aksi durumda sonuçlarının çok daha kötü ortaya çıkabilecek olduğunu hissettiriyor.

Bitcoin madenciliğinin zararları değişken!

Sıradan bir madencinin dünyaya verecek olduğu zarar neredeyse sıfırdır. Bu konuda kesin bir husus olmasa bile ev ortamında sadece 1-2 cihaz ile basit bir kripto para madenciliği yapmak ne dünyaya, ne ülkeye, ne de kişinin kendi ev ortamına asla zarar vermeyecektir. Bu tür düşük madencilik adımları dünyaya zarar vermediği üzere sigara dumanının dünyaya daha fazla zarar verdiği gayet nettir.

Asıl konuşulması gereken konu ise dünyada git gide daha fazla artan kripto para madenciliği tesislerinin ve büyük madencilik işletmelerinin dünyaya yaydığı zararlar konusundadır. Dünyanın birçok ülkesinde aktif olarak hali hazırda kurulu olan bu türden madencilik tesisleri tüm dünyaya yaydığı yüksek ısı, ses ve yüksek enerji tüketimi dolayısı ile büyük oranlarda zarara sebep olmaktadır ve dünyanın küresel sistemine etkilerinin tartışılamayacak kadar büyük olduğu bugün sıradan insanlar ve madencilikten para kazananlar tarafından göz ardı edilse dahi hükümetler ve çevre kuruluşları tarafından yakından takip edilmeye başlanmıştır.

Başta Washington D.C merkezli çevre kuruluşları olmak üzere Fransa’da ve İngiltere’de kurulu olan çevre-toplum kuruluşları dünyanın küresel ısınmaya gittiği bu yıllarda bu türden aşırı yüksek enerji tüketimi ve aşırı yüksek ses ile birlikte aşırı yüksek seviyede ısı yayan büyük kripto para madenciliği işletmelerinin dikkatle incelenmesi ve verdiği zararların tespit edilmesini istemektedir.

Sıradan ev tipi bir madencilik yapan kripto para madencisinin dünyaya zarar verdiğinin iddia edilmesi ise düşülemez. Dünyaya bugün kulladığımız bilgisayarlar, kullandığımız cep telefonları, alkol, sigara ve daha birçok ürünün kutusu nasıl ki bir zarar veriyor ve doğada kirlilik yaratıyor ise kripto para madenciliğinin ev tipi az cihaz ile yapılıyor olmasının da dünyaya o kadar eşit zararı vardır. Aksini ispat edebilecek herhangi bir kurum, kuruluş veya kişi olmasının mümkün olmayacağından dolayı konu burada bireysel olarak az cihaz ile madencilik yapan kişilerin dünyaya verdikleri zarar değil, toplu tesisler ve çiftliklerde yapılan madenciliğin dünyaya yaydığı zararların konusudur.

Yüksek ısı, yüksek ses ve yüksek enerji tüketimi = İspatlı zarar

Bitcoin madenciliği yapılan bir tesis ortamında yüzlerce farklı cihaz bulunur. Bu cihazlar bir saniye dahi durmadan çalışır ve ısı üretirler. Eğer ki bu ısı fanlar aracılığı ile giderilmez ise ortamda yangın çıkmasına sebep olabilecek kadar fazla ısı olur ve bu ısının tahliye edilmesi gerekir. Bu başlı başına dünyaya küresel ısınma olarak geri dönmektedir ve küresel ısınma konusunda çok daha fazla sorunlara sebep olmaktadır. BM ve diğer kurumlar dünyada her yıl artan ısı ve sıcaklıkların düşürülmesi programı kapsamında hükümetlerden etkin adımlar atmalarını istemiş ve bu adımları takip edecek olduğunu sürekli olarak hükümetlere resmi açıklamalar ile iletmiştir.

Yüksek ısının dışında meydana gelen bir diğer sorun ise yüksek ses. Madencilik cihazları aşırı hızlı çalıştıkları ve fan yardımları kullanıldığı için çalıştıkları ortamda aşırı bir ses ve gürültü bulunur. Bu gürültü dolayısı ile konuşan kişinin sesini duymak dahi çoğu zaman mümkün olmayabilir ve bu durum beraber daha fazla ses kirliliği ve gürültü kirliliğini ortaya çıkacaktır. Bunun engellenmesi ise henüz dünyada böyle bir teknoloji icat edilmediği ve gelecek yıllarda edilmesine ”nötr” bakıldığı için pek fazla mümkün değildir.

Yüksek ısı ve yüksek ses bir veri merkezinde ortaya daha az çıkmaktadır. Veri merkezlerinin dünyada ortalama tükettikleri enerji yaklaşık olarak dünyada kullanılan toplam enerjinin %1.98‘ine eşit iken veri merkezleri aşırı yüksek ısı üretimi olsa dahi bu ısı etkin bir şekilde kontrol altında tutulur ve daha çok klimalar aracılığı ile ısının giderilmesi sağlanır. Madencilik tesislerinde ise klima kullanımı yerine büyük fanların kullanımı etkin olarak kullanılmakta olup bunun nedeni ile ilgili olarak yüksek enerji maliyetleri ve yüksek enerji şebekesi gerektiğinden dolayı iddia edilmektedir. Hükümetlerin bu konuda önlemler alması durumunda kripto para madenciliği yapılan ortamlarda yüksek ısının giderilmesi için etkili önlemler alınabilir ve bu önlemler dünyaya oldukça fazla iyi yansıyabilir.

Yüksek enerji tüketimi konusu

Bu konuda ise kripto para madenciliği tesislerinde kullanılan enerji çok aşırı yüksek olduğu için nükleer reaktörlerin daha fazla çalışmasına sebep olmaktadır. Enerji arz-talep dengesine göre üretildiği ve ülkelerin enerjiyi depolayabilecek kapasitelerinin sınırlı olması dolayısı ile dünyada sadece ortalama olarak tüm etkin kullanımlar söz konusu olduğunda 7 gün civarında enerjinin yetebilecek olduğu, sonrasında kesintilerin çok büyük alanlara yayılması tahmin edilmektedir. Enerjinin aşırı kullanılması ise nükleer reaktörlerin daha fazla çalışmasın ve daha fazla dünyaya radyasyon ve duman olarak geri dönmesine sebep olmaktadır. Bu 3 neden kripto para madenciliğinin dünyaya ne kadar fazla zarar verdiğini gayet açık bir şekilde ortaya koymakta olup, aksini henüz ispat edebilen kurum, kuruluş veya kişi bulunamamıştır.

Vergi getirilmesi en etkili çözüm!

Kripto para madenciliğinin kötü etkilerinden arınmak için hükümetlerin kripto para madenciliği tesislerinin çevreye verdiği zarar kadar ve kullandığı enerjinin çevreye verdiği zarar kadar vergi ödemesi durumunda daha etkili önlemler alması gerekecek olduğundan ve bu vergiler tesis sahiplerini önlemler almaya zorlayacak olduğundan dolayı en etkili çözüm olacaktır. Kanada ve İngiltere’de bu konuda bazı iddialar olsa dahi henüz etkili ve etkin olarak yasalar aracılığı ile onay almamıştır.

*Veriler dünya ortalamasına göre alınmış olup güncel veriler değişkenlikler içerebilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları