Kripto HaberleriAnalizBitcoin mi, Dolar mı?

Bitcoin mi, Dolar mı?

Takip et

Bitcoin ve dolar kuru arasında yatırım yapmak konusunda kararsız kalan kişiler hangi yatırım tercihinden daha fazla para kazanabilirler? Dolar kuru mu daha fazla kazandırır, Bitcoin yatırımı mı daha fazla kazandırır? Bu 2 soru son bir haftadır Türkiye’nin gündeminde olan ekonomik olarak yaşanan hadiseler dolayısı ile parasını korumak isteyen her vatandaşın sorduğu sorular arasında birinci soru olarak tarihe geçiyor. Kripto para yatırımı bulunsun veya bulunmasın farketmez, her vatandaş daha fazla kar etmenin ve daha fazla hangi yatırımın kısa vadeli olarak kesin garanti kar getirebilecek olduğunu soruyor ve bu yatırım aracının bazen Bitcoin, bazen ise dolar olabilecek olduğunu düşünüyor.

Dolar yatırımından ziyade Bitcoin yatırımını seçenlerin olduğu üzere, BTC yatırımı yerine dolar yatırımını seçenlerin oranı çok ama çok daha fazla yüksek durumda. BTC sahipleri sektörün durumu ve piyasa verilerini daha iyi bildiklerinden dolayı BTC’den yana tercih kullanabilir iken, kripto paralar hakkında bilgisi olmayan ve daha önce Bitcoin yatırımı yapmayan ama çevresinden ”Bitcoin çok kazandırıyormuş, hem dolar hem kendisi kazandırdığından daha fazla kazanç var” sözlerini duyarak bilmeden bu piyasaya giriş yapabiliyorlar. Bunun ise beraberinde daha büyük kayıplar ve riskleri getirmesi, dolar kurunun daha fazla cezbedici olabilecek olduğunu gösteriyor.

En büyük ve en fazla ilgi gören yatırımlar arasında ilk sırada bulunan dolar kurunun, yatırım aracı olarak Türkiye’de altın ile birlikte yıllardır yarıştığı ve dolar kuru ile birlikte altın yatırımlarının çok fazla oranda tercih edilen yatırımlar olduğu açıkça biliniyor. Geçmişten günümüze Türk halkının güvendiği yatırım araçları arasında ilk 2 sıralamasında bulunan yabancı para birimi (döviz) ve altın yatırımının bugüne kadar kazandırmadığı çok nadir kişi var iken, uzun vadeli olarak son birkaç yıldır her yatırımcısına çok açık bir şekilde kazandırdığı açık.

Dolar daha az riskli!

Bitcoin veya dolar yatırımı arasında eğer ki bir tercih yapacak iseniz ve daha önceden kripto paralar ile ilgili yeterli tecrübeniz yok ise bu durumda sizin için akıllı tercih eğer tek şansınız bu 2 yatırım aracından bir tanesi ise dolar kuruna paranızı yatırarak dolar kurundan daha fazla kazanç elde edebilirsiniz.

Ama eğer ki kripto paralar ile ilgili daha önceden yeterli tecrübe ve bilgiye sahip, alım satım işlemlerinin ve komisyon oranları konusunda bilgi sahibi iseniz ve bekleme şansınızda var ise yıl sonunda Bitcoin yatırımı daha fazla kazanç sağlayabilir. Burada asıl etken dolar kuru veya Bitcoin arasında tercih yaparken bugün Bitcoin’in kazandırmadığı ve sürekli gerilediği, dolar kurunun ise her gün yeni rekorlar kırarak 1 gün içerisinde %30 oranında kazanç sağlayabildiğini ve bu oranın çok daha fazla olabilecek olduğunu görmekte yatıyor.

Bitcoin ise bu dönemde 6.000 dolar sınırında olması ve sürekli olarak gerileme yaşaması, yıl sonunda 20.000 dolar olabilecek olduğunun beklentisinin gerçek olup olmayacak olduğunun bilinmemesi, 2.500 dolar ila 4.500 dolar arasına düşme riski bulunması dolayısı ile büyük riskler barındıran bir yatırım aracı.

BTC yatırımından ziyade altcoin yatırımları konusunda da BTC’ye bağlı olması ve daha önce hiçbir altcoin’de BTC kadar yüksek rekorların kırılamaması, asıl kripto para yatırımının ve kazandırması durumunda en fazla kazandıracak olan kripto paranın Bitcoin olduğunun bilinmesi gerek.

*Dolar kuru veya farklı yatırım tercihleri tamamen yatırımcının kendi tercihleri olup bu yatırımlardan çok büyük oranlarda zarar edilebilecek olduğu göz önünde bulundurulması ve büyük kayıpların olması durumunda asla geri alınamayacak kadar kayıp yaşanabilecek olduğu göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

**Dolar kuru veya Bitcoin yatırımından kesin kazanç asla mümkün olamayabilecek olduğundan dolayı yatırımlarınızı gerçek bir yatırım ve finans danışmanı aracılığı ile yapmak olası zararlarınızı veya daha iyi yatırımlar yapmanızda etkili olabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları