bybit banner
bybit banner
Kripto HaberleriAnalizBitcoin Neden Düştü? Olası Nedenler ve Önemli Seviyeler!

Bitcoin Neden Düştü? Olası Nedenler ve Önemli Seviyeler!

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Kripto para piyasası güne ciddi bir düşüşle başladı. Bitcoin son 2 gün içerisinde yüzde 27’lik bir düşüş yaşarken an itibarı ile 47.000 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Her zaman olduğu gibi altcoinler de bu düşüşlerden olumsuz etkilendi. Özellikle Ethereum hariç diğer birçok altcoinin yüzde 20’den fazla değer kaybettiği görülüyor. Paranın akış yönüne baktığımız zaman ise BTC ve altcoin dominasyonunun azaldığını ve USDT baskınlığının arttığı görülüyor. Bu da demek oluyor ki bu düşüşte büyük çoğunluk Bitcoin ve altcoinlerden çıkıp USDT’ye  geçmiş durumda.

Önemli Seviyeler Neler?

Önemli destek seviyelerine uğramadan hızlı bir şekilde düşen BTC, gün içerisinde 42.000 dolar seviyelerine kadar iğne attı.

Bitcoin 4 Saatlik Grafik

Direnç olarak bu aşamada 51.000 – 52.000 dolar aralığının (kırmızı alan) önemli olduğu görülüyor. BTC’de düşen bu trendin yukarı yönlü kırılması için kırmızı alan üzerinde haftalık kapanış yapılması oldukça önemli. Düşüş ihtimali için ise 41.000 – 42.000 dolarların önemi ortaya çıkıyor. Bu bağlamda BTC eğer bu seviye altına düşerse 34.000 dolarlara kadar düşüş yaşanılması muhtemel.

Genel olarak BTC’nin bu aralıkta bir süre yatay kalacağı tahmin ediliyor. Eğer zannedildiği Bitcoin, bir süre yatay hareket eder ve savruk hareketlerini bırakırsa altcoinlerde zararı telafi eden toparlanmalarının görülebileceği düşünülüyor.

Özellikle bu düşüşte diğer altcoinlere göre çok fazla değer kaybetmeyen ve metaverse gibi akımları arkasına alan coinlerin, yükselişler başlayınca hızlıca toparlanacağı tahmin ediliyor.

Düşüşün Olası Nedenleri

Bu sert düşüşten sonra tüm yatırımcıların aklında şüphesiz Bitcoin neden düştü? sorusu var. Tam net bir sebep olmamakla birlikte düşüşün olası sebeplerini şu şekilde sayabiliriz:

  • Omicron varyantı bazı ülkelerde “bitiyor” denilen pandemiyi tekrar hortlatmış gibi duruyor. Zira çoğu ülke bu varyant sebebiyle yasaklamaları tekrar gündeme getirdi veya getireceği sinyallerini verdi. Tüm dünyada henüz etkisi de tam olarak bilinmemesi sebebiyle paniğe sebep olan yeni koronavirüs varyantı, tüm piyasalarda tedirginliğe yol açtı.
  • ABD’de sene sonu ödenen vergi sebebiyle birçok kurumsal şirketin kripto paralar ile vergi ödeyememesi sebebiyle ellerinde varlıkları itibari paraya dönüştürdüğü biliniyor. Zira Aralık ayı kripto paralar için genellikle bu sebeplerden ötürü çalkantılı olarak geçmektedir.
  • Evergrande  krizinin tekrar gün yüzüne çıkması bir diğer sebep olarak gösteriliyor. Son 24 saat içerisinde çıkan habere göre; Çinli gayrimenkul geliştirme şirketi Evergrande borçlarını ödeyemeyeceğini yerel hükümete bildirdi ve acil yardım istedi. Tüm piyasalar için olumsuz olarak görülen bu durum, kripto para piyasasını da geçmişte olumsuz etkilediği gibi bugün de olumsuz etkiledi olarak değerlendiriliyor.
  • FED Başkanı’nın geçtiğimiz günlerde varlık alımlarını azaltma yönünde verdiği mesajlar da piyasayı olumsuz etkileyebilecek faktörler arasında.
  • Bugün yaşanan güneş tutulması, düşüş nedenleri olarak gösterildiğinde birçok kişiye “mantıksız” olarak gelse de birçok astrolog büyük şirketlerin bu olaylara göre de yatırımlarını şekillendirdiğini ifade ediyor. Zira gerçekten de bakıldığı zaman ay ve güneş tutulmaları sırasında özellikle kripto paralarda ciddi dalgalanmalar olduğu önceki dönemde de görülmüştü.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

1 Yorum

guest

1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Senol demir

Yahu gecen yil butun varyantlar varken, Boga gelmedimi ?? Simdi ne alaka sittirbottan varyantla dustu diyorsunuz. Olay sudur. Kureselcilerin merkez bankasi Binance token yukler gibi yukledigi coinleri satisa cikariyor ki asagidan diger kureselci Balinalar iceri giriyor. Dusunsenize adam otelini kapatmis parasini degerlendirecek, kişın giriyor yaz basinda cikiyor al sana Ayi sezonu… Yalan mi ?

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları