AnalizBitcoin

Bitcoin Neden Düşüyor, Ne Zamana Kadar Düşecek?

Bitcoin fiyatındaki düşüş devam edecek mi?

Bitcoin fiyatının neden düştüğü konusunda ısrarlı soruların yanıtlarını vermek isteyen analistler, henüz bu sorulara kesin bir neden bulamadıklarından dolayı kesin yanıt veremiyorlar. Kripto para fiyatlarındaki değişim rüzgarının kısa süredir düşüş eğiliminde olması ve kısa süre içerisinde tarihin en büyük düşüşlerinin görülmüş olması ise mevcut kripto para yatırımcılarının sürekli olarak ısrarlı sorularına sebep oluyor. Bitcoin fiyatında yaşanan değişimlerin ne zamana kadar düşüş yönünde olacağı %100 kesin olarak bilinemiyor iken, düşüşün sebepleri ise 3 nedene bağlanıyor.

Düşüşlerin geçtiğimiz hafta Çarşamba günü başlaması ise bugüne denk gelen Bitcoin Cash hard forkunun olduğuna güne denk gelmesinden ötürü Bitcoin Cash hard forkunun piyasadaki düşüşlerin asıl sorumlusu olduğuna yönelik iddiaları doğruluyor.

Hard fork tek neden değil

Bitcoin Cash hard forku kripto paraların düşüşüne neden olan tek sebep değil. Bitcoin fiyatının düşmesinin asıl nedenlerinden birisi olarak hard fork öncesinde Bitcoin Cash fiyatının aşırı düşüş yaşayabilecek olduğu, bunun sonrasında ise kripto para piyasalarında daha kötü olayların yaşanabilecek olduğuna yönelik olumsuz beklentilerdi. Olumsuz beklentilerin son derece fazla olmasından hemen sonra ise kripto para sahipleri ne yapacak olduklarına karar veremeyeceklerini düşünerek elinde bulundurdukları kripto paraları satmayı tercih ettiler. 

Satışların artması ve mevcut belirsizlik sonucunda alımların azalmasına bağlı olarak fiyatlarda gerileme görülmesine yol açtı. Asıl sorumlu olarak Bitcoin Cash hard forkunun görülmesinin nedeni ise hard fork günü başlayan düşüşlerin beklenen düşüşleri hayalden gerçeğe dönüştürmüş olması dolayısı ile oldu.

Bitcoin Cash fiyatı bu süreçte Bitcoin’den hemen önce en fazla değer kaybeden kripto para olurken, sonrasında ise 40 milyar dolara yakın piyasa hacmi kaybı ile Bitcoin düşüş yaşadı.

Yatırımcıların piyasadan çıkmak İstemesi

10 ayı aşan sürelerden beridir kripto paraların yükselecek olduğunu bekleyen ve bir türlü yükseliş göremeyen yatırımcıların artık pes ederek yatırımlarını geri çekmeleri sonucunda piyasada düşüş oluşturdu. Yatırımcılar 10 ayı aşan süreden beridir yükseliş beklediklerini ve bir türlü yükselmeyen Bitcoin fiyatı dolayısı bundan sonrasında zarar ederek satışlarını yapacak olduklarını düşünmeye başladılar.

Asyalı yatırımcıların bu konuda aldıkları kararların oranı az olsa da, tüm dünyada binlerce yatırımcının bu konuda karar vermesi ve zararına satışlar yapması piyasanın büyük oranlarda düşüşler görmesine sebep oldu. Bu 2. neden olarak gösterilen düşüş sebebi iken beklentilerin azalması dolayısı ile bu sonucun ortaya çıktığına dair yorumlar yapılmaya başladı.

Belirsizlik zirve yaptı

Bitcoin fiyatının Kasım ayı içerisinde en az 8.300 doları görmesi bekleniyordu. Birçok yatırımcı, Kasım ayında 8.300 dolar seviyesinin üzerinde bir seviye beklemeye empoze edilmiş ve buna bağlı olarak kripto para sahipleri 10 ayı aşkın süreden beri beklemeye başlamışlardı.

Kripto para piyasalarında ise yaşanan mevcut büyük orandaki düşüşler bir anda yatırımcıların hayallerini suya düşürerek 4.400 dolar seviyesine kadar düşüş yarattı ki bu düşüş oranı bugün gün içerisinde en fazla değer kaybeden kripto paralar arasında Bitcoin’i piyasa hacmine bağlı olarak bilinen en popüler kripto paralar sıralamasında ilk sırada olmasına sebep oldu.

Ethereum ve XRP’de fiyat değişimlerinin yaşanması ve Bitcoin’e oranla XRP’nin daha fazla değerini koruması yatırımcıların bir kısmının da yeni tercih olarak XRP’den yana tercih yaparak yatırımlarının yönünü değiştirmelerine sebep oldu.

🔵 Bitcoin fiyatındaki değişimlerin kalıcı olmadığı, ancak uzun bir süre boyunca devam edebilecek olan mevcut düşüşlerin etkisinin daha fazla artabilecek olduğu tahmin edilmekte. 1.000 dolara kadar düşebilecek olduğu iddia edilen Bitcoin hakkında bir süre beklemek gerekiyor. Bu sürede yaşanacak olan gelişmelere bağlı olarak kripto paraların fiyatlarında artışlar görmek mümkün olabilecek iken, tam tersine büyük oranlarda düşüşler görmekte mümkün olabilir.

🔵 Kripto para piyasası hacminin düşüş yaşıyor olmasının nedeni tamamen yatırımcıların yatırımlarını geri almaya-çekmeye başlamasına bağlı olarak ve kripto para fiyatlarının düşüş yaşamasına bağlı olarak birbiri ardına gelişiyor.

🔵 6 ay içerisinde 1 kez yapılan Bitcoin Cash hard forkunun bu kadar büyük düşüşleri tetikleyip tetikleyemeyecek olduğu konusunda analistler düşüşlerin sadece tek nedene bağlı olmayabilecek olduğunu düşünüyor ve uzun süre boyunca 4.400 dolar seviyesinden daha düşük seviyelerin görülebilecek olduğunu düşünüyorlar.

🔵 Piyasada yatırım yapacak olan kişilerin mutlaka güncel Bitcoin fiyatını kontrol ederek yatırım yapması ve düşüş dönemlerinde biraz daha fazla dikkatli hareket etmeleri öneriliyor. Yatırım önerilerine temkinli yaklaşmak ve analistlerin beklentileri dışında piyasadaki haberleri takip etmek olumsuz kayıpların önüne geçmenize olanak sunabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu