Kripto HaberleriBitcoinBitcoin Neden Yükseldi? İşte O Açıklamalar

Bitcoin Neden Yükseldi? İşte O Açıklamalar

Takip et

Bitcoin pazar gecesi yaşadığı 2000$’lık ani yükselişle gözleri üzerine çekti.

Haftaya 47.000$’ seviyelerinde başlangıç yapan Bitcoin altcoinlere cesaret verirken, Ethereum 3300$’ın üzerinde işlem görmeye devam ediyor.

Neden Yükseliyoruz?

Yükselişin makro beklentilerle alakalı olduğunu düşünen analistler, dün Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy tarafından yapılan barış açıklamalarının piyasalardaki risk iştahını yükselttiğini düşünüyor.

Zelenskyy dün Rus gazetecilerle bir röportaj gerçekleştirdi ve Rusya ile barış anlaşmasının bir parçası olarak tarafsız bir statüyü kabul etmeye hazır olduğunu, ancak bir anlaşmanın üçüncü taraflarca garanti altına alınması ve referanduma sunulması gerekeceğini söyledi.

Bu açıklamaların ana akım medyada yer aldığı saatle Bitcoin’deki ani yükselişin aynı saatlere denk gelmesi yükselişin Rusya ve Ukrayna arasındaki barış ihtimali ile alakalı olabileceğini düşündürüyor.

Luna Mı Yükseltti?

Bazı analistler yükselişin Luna vakfının Bitcoin alımları ile ilgili olduğunu değerlendirse de, dünkü yükseliş sonrası Luna vakfının cüzdanına sadece 2830 Bitcoin girişi olduğunu görüyoruz.

Dün sadece Binance’de 41 bin Bitcoin’lik hacim olduğunu düşünüldüğünde, bu denli bir alımın %5’lik bir yükselişi tetiklemesinin zor olduğunu değerlendiriyoruz.

Bu aşamada yükselişin Ukrayna’dan gelen barış açıklamalarıyla ilgili olabileceği bize göre daha ağır basıyor.

Zira bu açıklamanın etkilerini bugün Avrupa borsalarında da görüyoruz. Avrupa borsaları Zelenskyy’nin pazar günü yaptığı açıklamaların ardından haftaya %1.5’un üzerinde primle başladı.

Bunlara ek olarak Zelenskyy’nin barış açıklamalarının ardından altın ve petrol haftaya satıcılı başladı.

ABD vadelileri haftaya yatay başlarken, ABD borsalarının açılışları takip edilecek.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları